| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy inwestują w sieciowy wizerunek

Firmy inwestują w sieciowy wizerunek

Domeny internetowe sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Przedsiębiorcy przekonali się, że posiadanie własnego adresu w globalnej sieci może przynieść im wiele korzyści.

W Polsce funkcjonuje ponad 355 tys. adresów z końcówką „pl”. Większość ich użytkowników stanowią małe i średnie firmy, które wykorzystują je do swojej promocji w internecie bądź do poczty elektronicznej. Liczba polskich domen krajowych w porównaniu z najbardziej rozwiniętym w Europie rynkiem niemieckim (zarejestrowanych jest ponad 9 mln adresów z końcówką „de”) wydaje się bardzo mała, ale rodzinny rynek rozwija się w szybkim tempie.
– Ilość rejestrowanych nowych domen rośnie z miesiąca na miesiąc – przekonuje Wolfgang Laskowski, dyrektor marketingu NetArt.
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), która zarządza domenami z końcówką „pl”, dystrybuuje je przez ponad 50 partnerów dzieląc się zyskiem za sprzedaż nowych i przedłużanie już istniejących. Wartość całego rynku w Polsce przekracza 60 mln rocznie, a tempo jego wzrostu jest od kilku lat dwucyfrowe.
Na sprzedaż domen pozytywnie wpływa także szybkie tempo rozwoju rynku usług hostingowych (serwery wirtualne, konta poczty elektronicznej).
– Coraz więcej usługodawców oferuje możliwość rejestracji domeny wraz z hostingiem. Wszyscy znaczący gracze na rynku oferują taką możliwość i praktycznie 100 proc. z niej korzysta – mówi Daniel Dryzek, dyrektor zarządzający Active24.
Większość partnerów, kosztem swojej marży, znacznie zredukowała koszt rejestracji nowych domen. Cena domeny z końcówką „pl” w NASK od lat pozostaje na niezmienionym poziomie 200 zł netto, u partnerów niejednokrotnie można już nabyć domenę za 60-65 zł netto. Znaczne oszczędności wystąpią także w przypadku rejestracji domen funkcjonalnych jak „com.pl” czy „org.pl”. Podobne różnice występują w przypadku prolongowania domen w kolejnych latach ich użytkowania, choć partnerzy NASK życzą sobie zazwyczaj nieco więcej niż za nowe. Rynkowym standardem stał się obecnie przedział cenowy 90-100 zł rocznie.
Spodziewać się można, że tempo rozwoju rynku domen z końcówką „pl” przekraczać będzie rokrocznie co najmniej 30-40 procent. Nieco wolniej rośnie liczba domen globalnych (np. com, net, org) wykorzystywanych przez polskich przedsiębiorców. Obecnie funkcjonuje ich nieco ponad 60 tys.

Marcin Kuśmierz


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK