REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Głosowanie w ponad 24 tys. lokali wyborczych

REKLAMA

W niedzielnych wyborach parlamentarnych, Polacy będą mogli głosować w ponad 24 tysiącach lokali wyborczych na terenie całego kraju, w 162 komisjach wyborczych za granicą oraz na 8 polskich statkach morskich.
W ogólnej liczbie 24 382 obwodów głosowania utworzonych w tegorocznych wyborach mieszczą się także te zorganizowane w szpitalach, zakładach opieki społecznej, zakładach karnych i aresztach.

Pacjenci szpitali i pensjonariusze zakładów opieki społecznej będą mogli głosować łącznie w 1229 obwodach utworzonych na terenie tych jednostek: 769 w szpitalach i 460 w zakładach opieki społecznej.

101 obwodów do głosowania stworzono w zakładach karnych i zewnętrznych oddziałach tych zakładów. Natomiast osoby przebywające w aresztach śledczych będą mogły wziąć udział w głosowaniu w 83 obwodach.

Zgodnie z wymogiem ordynacji wyborczej, w każdej gminie musi być co najmniej jeden lokal wyborczy przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W tegorocznych wyborach parlamentarnych przebywający za granicą Polacy będą mogli głosować w 162 komisjach wyborczych utworzonych w 92 krajach świata.

Najwięcej komisji obwodowych zostało zorganizowanych z USA - 14, w Australii i Kanadzie po 6. W Niemczech, we Francji i na Ukrainie będzie po 5 komisji, w Rosji - 4, a na Białorusi - 3. Polacy głosujący za granicą będą oddawać głos na kandydatów startujących w okręgu warszawskim (Warszawa I).

Obwody do głosowania będą także na statkach morskich. Według rozporządzenia ministra infrastruktury, w wyborach parlamentarnych będą one na 8 statkach.

Utworzyć obwód do głosowania można tylko na statku polskiego armatora, pływającym pod polską banderą, z polskim kapitanem. Marynarze będą głosować na listy zarejestrowane w okręgu właściwym dla siedziby armatora - czyli na listy zarejestrowane w okręgu szczecińskim i gdańskim.

Po raz pierwszy w historii nie będzie urn wyborczych m.in. na jednostkach Polskiej Żeglugi Morskiej oraz gdyńskiego "Dalmoru". Ich statki nie pływają już pod polską banderą.

Komisje wyborcze będą m.in. na dwóch statkach: "Inowrocławiu" i "Mikołaju Koperniku" należących do szczecińskiego armatora Euroafriki i na należącym do Akademii Morskiej statku badawczo-szkoleniowym "Horyzont II" przebywającym w okolicach Spitsbergenu.

Obwody specjalne powoływane są odrębnie dla wyborów parlamentarnych i prezydenckich, ale w praktyce w obu tegorocznych głosowaniach będą te same. W jednym szpitalu obwód do głosowania będzie w wyborach parlamentarnych, ale nie będzie go już w prezydenckich, bo w tym czasie w szpitalu tym będzie już trwał remont.

W wyborach parlamentarnych maksymalna liczba członków komisji to 11 osób. Do każdej komisji obwodowej jedną osobę zgłasza wójt, burmistrz albo prezydent miasta spośród urzędników samorządowych, pozostałe osoby zgłaszane są przez komitety wyborcze.

W wyborach parlamentarnych i prezydenckich komisje obwodowe powoływane są odrębnie, ale można się spodziewać, że w skład komisji w wyborach prezydenckich będą w jakiejś części wchodzić te osoby, które pracowały w komisjach w czasie wyborów parlamentarnych.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA