REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Każdy wyborca dostanie dwie karty do głosowania

REKLAMA

W niedzielę 25 września wyborca, który przyjdzie do lokalu wyborczego, dostanie dwie karty do głosowania: pojedynczą żółtą z nazwiskami kandydatów na senatorów oraz białą broszurę zawierającą listy kandydatów na posłów.
W niektórych okręgach wyborca otrzyma zamiast broszury jeden duży, biały arkusz zawierający na jednej stronie wszystkie listy okręgowe z nazwiskami kandydatów. W wyborach do Sejmu, na karcie do głosowania umieszczone będą listy kandydatów na posłów w kolejności numerów, jakie w losowaniu otrzymały komitety wyborcze.

Spośród komitetów, które zarejestrowały listy we wszystkich 41 lub w 40 okręgach wyborczych, Ruch Patriotyczny wylosował numer 1 i takim numerem opatrzone będą na kartach wyborczych jego listy. Kolejne numery otrzymały komitety i ich listy: Polska Partia Pracy - 2; Liga Polskich Rodzin - 3; Partia Demokratyczna- demokraci.pl - 4; Socjaldemokracja Polska - 5; Prawo i Sprawiedliwość - 6; Sojusz Lewicy Demokratycznej - 7; Platforma Obywatelska - 8; Polska Partia Narodowa - 9; Polskie Stronnictwo Ludowe - 10.

Następne numery rozlosowane zostały wśród komitetów, które zarejestrowały listy w minimum połowie okręgów wyborczych. I tak listy Platformy Janusza Korwin-Mikkego będą miały numer 12, Ogólnopolskiej Koalicji Obywatelskiej - 13 a Samoobrony - 15. Należy bardzo uważnie wypełniać kartę do głosowania, bo w razie pomyłki nie można otrzymać nowej.

Głosując należy postawić znak "x" w kratce, która znajduje się z lewej strony nazwiska kandydata, którego chcemy poprzeć. Postawienie w kratce innego znaku lub jej zamazanie spowoduje, że głos będzie nieważny. Jeśli znak "x" pojawi się przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy okręgowej - głos będzie ważny, ale zaliczony zostanie na konto tego kandydata, którego nazwisko umieszczone jest na liście w pierwszej kolejności.

Głos zostanie uznany za nieważny jeśli znak "x" postawiony zostanie przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list lub nie będzie go przy nazwisku żadnego kandydata.

Stanie się tak również wtedy, gdy znak "x" postawiony zostanie przy nazwisku kandydata, którego nazwisko wcześniej zostało skreślone z listy, albo gdy głos został oddany na kandydata listy, która została unieważniona. Może się bowiem tak zdarzyć, że już po wydrukowaniu kart wyborczych, jakaś lista zostanie unieważniona lub jakiś kandydat zostanie skreślony, albo sam się wycofa.

Wtedy i lista i nazwisko kandydata pozostają na kartach, ale w lokalu wyborczym pojawia się obwieszczenia informujące o tym, że głos oddany na tę listę lub tego kandydata będzie nieważny. Nieco inaczej wygląda głosowanie w wyborach do Senatu. Na jednej karcie wyborczej umieszczone będą nazwiska kandydatów na senatorów w kolejności alfabetycznej.

Przy nazwiskach będzie podana nazwa komitetu wyborczego, który wystawił kandydat lub jej skrót. Również tutaj głosuje się stawiając znak "x" w kratce znajdującej się z lewej strony nazwiska kandydata. Aby głos był ważny trzeba postawić znak "x" przy nazwiskach tylu kandydatów, ilu senatorów wybieranych jest w danym okręgu, lub przynajmniej przy jednym nazwisku.

Na przykład jeśli w okręgu do zdobycia są 4 mandaty senatorskie, można postawić maksymalnie cztery znaki "x", a minimalnie jeden. W wyborach do Senatu głos jest nieważny, jeśli znak "x" nie pojawi się przy żadnym nazwisku lub przy nazwiskach większej liczby kandydatów niż jest mandatów do zdobycia w danym okręgu.

Głos zostanie uznany za nieważny jeśli znak "x" postawiony zostanie np. przy dwóch nazwiskach, a przy trzecim kratka zostanie zamazana, albo gdy wskazany zostanie kandydat, który został wcześniej skreślony z listy osób ubiegających się o mandat senatorski.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA