REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Największa dynamika w handlu z Rosją

REKLAMA

W ciągu siedmiu miesięcy tego roku o 14,2 mld zł zmniejszył się deficyt handlowy. Największą dynamikę obrotów wykazaliśmy w handlu z Rosją, do której eksport wzrósł o 30,9 proc, a wartość importowanych towarów zwiększyła się o 34,6 proc.
W okresie styczeń-lipiec 2005 roku deficyt w handlowy wyniósł 20,9 mld zł, podczas gdy rok temu było to 35,1 mld zł. Eksport w cenach bieżących wyniósł 160,9 mld zł, a import 181,8 mld zł. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku eksport wzrósł o 4,2 proc., a import zmniejszył się o 4,1 proc. Eksport wyrażony w euro wyniósł 39,2 mld euro, a import 44,3 mld euro, co oznacza wzrost odpowiednio o 19,9 proc. i 10,4 proc.
Licząc w złotych najbardziej wzrósł eksport do krajów rozwijających się (o 24,7 proc.) i krajów Europy Środkowo-Wschodniej (19,1 proc.), które łącznie odbierają 15,3 proc naszego eksportu. O zaledwie 1,6 proc. wzrosła wartość eksportu do naszych podstawowych odbiorców, krajów rozwiniętych (84,7 proc. eksportu). Więcej (o 9,7 proc.) zaimportowaliśmy tylko z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, podczas gdy z krajów rozwiniętych było to o 6,3 proc. mniej.
O 2,5 pkt. (do 28,5 proc.) spadł udział w eksporcie Niemiec, naszego największego partnera handlowego. Jest to efekt spadku wartości eksportu do tego kraju o 4 proc. Mniej też z tego kierunku importujemy (o 2,8 proc.), ale mimo to udział tego kraju w strukturze importu wzrósł o 0,3 pkt do 24,7 proc. Rośnie za to znaczenie Rosji jako naszego partnera handlowego, która odbiera 4,2 proc. naszego eksportu, a z której importujemy 8 proc. ogółu wartości towarów.
Wśród głównych partnerów handlowych największą dynamikę obrotów odnotowano w eksporcie do Rosji (30,9 proc.), Węgier (11,7 proc.), Czech (8,6 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (8,4 proc.). Te kraje odpowiadają za 16,8 proc. naszego eksportu.
Marcin Jaworski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA