| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie tylko inwestycje zagraniczne

Nie tylko inwestycje zagraniczne

Wzrost gospodarczy w Polsce jest spowodowany eksportem i inwestycjami zagranicznymi. Niestety, popyt wewnętrzny jest zbyt słaby, aby mógł pchnąć gospodarkę silnie do przodu. Potwierdzają to ostatnie dane GUS-u za lipiec, dotyczące sprzedaży detalicznej, która była znacznie mniejsza od oczekiwanej.

Jednakże nasze członkostwo w Unii Europejskiej, niskie koszty siły roboczej, coraz lepsza infrastruktura, relatywnie wysoki poziom wykształcenia Polaków i, co ważne, słaby nacisk na podwyższanie wynagrodzeń (powiązany z wysokim poziomem bezrobocia) skłania coraz więcej inwestorów zagranicznych do interesowania się Polską.
Każda nowa duża inwestycja zagraniczna podwyższa atrakcyjność Polski. Ostatnie decyzje koncernu MAN o budowie fabryki pod Krakowem i inwestycji LG Philips na Dolnym Śląsku są dowodem, że Polska zaczyna już wygrywać rywalizację z innymi państwami.
Jednakże rozwój gospodarczy w Polsce nie jest jedynie stymulowany przez zagraniczne przedsiębiorstwa. Niedawno Grupa LOTOS ogłosiła swoje plany inwestycyjne, ma je także Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które środki na ten cel chce pozyskać z rynku kapitałowego. Fundusze te zostaną przeznaczone na poszukiwanie nowych złóż gazu w Polsce oraz rozwój już istniejących instalacji wydobywczych.
Obie wyżej wspomniane spółki wydadzą więc setki milionów złotych na inwestycje, co będzie oznaczało też korzyści dla innych polskich przedsiębiorstw.
Na razie jednak małe i średnie firmy jeszcze nie zdecydowały się na silne inwestowanie, chociaż w branży leasingowej obserwujemy, że przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po leasing.
W świetle pozytywnego postrzegania polskiej gospodarki, zarówno przez zagraniczne, jak i krajowe podmioty, oczekujemy, że sytuacja na rynku pracy będzie się poprawiać, siła nabywcza powinna stale rosnąć, a kiedy ludzie poczują się bezpiecznie i nie będą obawiali się utraty pracy, popyt konsumentów wzrośnie, co z kolei przełoży się na pożądany impuls dla wzrostu gospodarczego.
Bastien Charpentier
Autor jest prezesem zarządu Europejskiego Funduszu Leasingowego


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK