REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory wzmocnią czy osłabią złotego

REKLAMA

25 września odbędą się wybory parlamentarne. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że w ich wyniku Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość utworzą nowy rząd. Większość specjalistów spodziewała się raczej, że w okresie przedwyborczym złoty osłabnie. Tymczasem w ostatnich dniach zwiększa się wartość naszej waluty.
Stanisław Kluza, główny ekonomista BGŻ
Zawsze wybory parlamentarne wywołują niepewność na rynku walutowym. Prawdopodobnie tak będzie i tym razem. Zatem wybory parlamentarne, ale także prezydenckie, znajdą odzwierciedlenie w wartości złotego. Można oczekiwać, że tuż przed wyborami i zaraz po nich złoty może się osłabić i kurs euro może wynieść ponad 4 zł. Ale jeśli dojdzie do utworzenia stabilnego rządu Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, złoty znów zacznie się wzmacniać. Głównie dlatego, że Polska jest dobrze postrzegana wśród inwestorów, gdzie jest duży dysparytet stóp procentowych, gdzie jest niska inflacja, gdzie sektor finansowy jest stabilny, a wzrost gospodarczy, który się pojawi od trzeciego kwartału, jest dobry. Ponadto ewentualny nowy rząd wspomnianych partii jest wśród uczestników rynku walutowego odbierany jako najlepszy scenariusz dla Polski. To wszystko będzie przemawiało za jeszcze większą aprecjacją złotego, niż to miało miejsce w ostatnim czasie. Tym bardziej że w grudniu, szczególnie między świętami a sylwestrem, tradycyjnie złoty umacnia się najbardziej. W rezultacie jest duże prawdopodobieństwo, że w końcu roku kurs euro może wynieść 3,75 zł.
Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska
Ryzyko polityczne związane z wyborami jest już praktycznie zdyskontowane przez rynek walutowy. Jest prawdopodobne, że Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość będą miały w parlamencie zbliżoną liczbę głosów. Uzgodnienie programu gospodarczego między tymi partiami jest możliwe. Ich ewentualny wspólny rząd będzie bardziej stabilny, niż można to było wcześniej przewidywać, powinien być dość efektywny w podejmowaniu decyzji i wprowadzaniu nowych regulacji ustawowych ze względu na znaczącą przewagę swojego zaplecza politycznego w parlamencie. Ryzyko polityczne jest więc bardzo ograniczone, także w związku z wyborami prezydenckimi. Spodziewam się jednak, że bezpośrednio przed wyborami może nastąpić pewne osłabienie złotego, ale na koniec roku złoty będzie się wzmacniać i kurs euro może wynieść 3,90 zł. Ale jeśli złoty umocniłby się poniżej tego poziomu, co nie jest wykluczone, można oczekiwać reakcji rządu i banku centralnego w celu osłabienia złotego do powyżej 4 zł za euro, aby między innymi przywrócić opłacalność eksportu. Interwencja ta miałaby charakter werbalny – same wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej i ministra finansów o tym, że złoty jest za mocny, powinny wystarczyć, aby osłabić naszą walutę.
Notował Janusz K. Kowalski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA