REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory wzmocnią czy osłabią złotego

REKLAMA

25 września odbędą się wybory parlamentarne. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że w ich wyniku Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość utworzą nowy rząd. Większość specjalistów spodziewała się raczej, że w okresie przedwyborczym złoty osłabnie. Tymczasem w ostatnich dniach zwiększa się wartość naszej waluty.
Stanisław Kluza, główny ekonomista BGŻ
Zawsze wybory parlamentarne wywołują niepewność na rynku walutowym. Prawdopodobnie tak będzie i tym razem. Zatem wybory parlamentarne, ale także prezydenckie, znajdą odzwierciedlenie w wartości złotego. Można oczekiwać, że tuż przed wyborami i zaraz po nich złoty może się osłabić i kurs euro może wynieść ponad 4 zł. Ale jeśli dojdzie do utworzenia stabilnego rządu Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, złoty znów zacznie się wzmacniać. Głównie dlatego, że Polska jest dobrze postrzegana wśród inwestorów, gdzie jest duży dysparytet stóp procentowych, gdzie jest niska inflacja, gdzie sektor finansowy jest stabilny, a wzrost gospodarczy, który się pojawi od trzeciego kwartału, jest dobry. Ponadto ewentualny nowy rząd wspomnianych partii jest wśród uczestników rynku walutowego odbierany jako najlepszy scenariusz dla Polski. To wszystko będzie przemawiało za jeszcze większą aprecjacją złotego, niż to miało miejsce w ostatnim czasie. Tym bardziej że w grudniu, szczególnie między świętami a sylwestrem, tradycyjnie złoty umacnia się najbardziej. W rezultacie jest duże prawdopodobieństwo, że w końcu roku kurs euro może wynieść 3,75 zł.
Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska
Ryzyko polityczne związane z wyborami jest już praktycznie zdyskontowane przez rynek walutowy. Jest prawdopodobne, że Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość będą miały w parlamencie zbliżoną liczbę głosów. Uzgodnienie programu gospodarczego między tymi partiami jest możliwe. Ich ewentualny wspólny rząd będzie bardziej stabilny, niż można to było wcześniej przewidywać, powinien być dość efektywny w podejmowaniu decyzji i wprowadzaniu nowych regulacji ustawowych ze względu na znaczącą przewagę swojego zaplecza politycznego w parlamencie. Ryzyko polityczne jest więc bardzo ograniczone, także w związku z wyborami prezydenckimi. Spodziewam się jednak, że bezpośrednio przed wyborami może nastąpić pewne osłabienie złotego, ale na koniec roku złoty będzie się wzmacniać i kurs euro może wynieść 3,90 zł. Ale jeśli złoty umocniłby się poniżej tego poziomu, co nie jest wykluczone, można oczekiwać reakcji rządu i banku centralnego w celu osłabienia złotego do powyżej 4 zł za euro, aby między innymi przywrócić opłacalność eksportu. Interwencja ta miałaby charakter werbalny – same wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej i ministra finansów o tym, że złoty jest za mocny, powinny wystarczyć, aby osłabić naszą walutę.
Notował Janusz K. Kowalski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

REKLAMA

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

REKLAMA

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA