REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki nie pójdą do Trybunału

REKLAMA

Bankowcy nie zaskarżą ustawy antylichwiarskiej do Trybunału Konstytucyjnego, choć jeszcze kilka tygodni temu odgrażali się, że to zrobią.
Ustawa o lichwie wejdzie w życie dopiero w lutym przyszłego roku, ale gdyby działała już dziś, oprocentowanie kredytów nie mogłoby przekroczyć 24 proc. Jeśli Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na kolejne obniżki stóp procentowych, maksymalny limit odsetek może być jeszcze niższy. Mimo miażdżącej krytyki przepisów przed podpisaniem ustawy przez prezydenta bankowcy pogodzili się z losem.
– Związek Banków Polskich po dokonaniu ostatecznej analizy skutków wejścia w życie ustawy uznał, że nie będzie jej zaskarżał do Trybunału Konstytucyjnego. Trwają przygotowania do pełnego i terminowego dostosowania się do zapisów ustawy – mówi mecenas Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich.
Przedstawiciele banków potwierdzają, że dostosują swoją ofertę, a korekty opłat i oprocentowania nie będą duże. Problem wystąpi w przypadku oprocentowania kart kredytowych, które dziś w wielu bankach przekracza dopuszczalny limit. Trzeba będzie również obniżyć część prowizji pobieranych od kredytów gotówkowych, która zgodnie z ustawą nie może przekraczać 5 proc.
– Oczywiście, po tym, jak ustawa wejdzie w życie, banki będą analizować wszelkie skutki jej zapisów i ewentualnie postaramy się o podjęcie inicjatyw legislacyjnych, by zmienić przepisy – dodaje Jerzy Bańka.
Broni nie składa za to organizacja skupiająca firmy pożyczkowe oraz pośredników finansowych, w których nowe przepisy uderzą dużo mocniej.
– Powołaliśmy zespół, który pracuje nad przygotowaniem wniosku. Na stałe zajmuje się tym siedem osób. Nie ma presji czasu i chcemy dokładnie przygotować wniosek, ale nie jestem w stanie powiedzieć, kiedy to nastąpi – mówi Andrzej Roter, dyrektor generalny Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, do której należą m.in. Żagiel, Provident, Dom Finansowy QS.
Nie wiadomo na razie, czy wniosek złoży KPF czy też jeden z jego członków, ponieważ jest problem z określeniem, kto ma takie uprawnienia.
Monika Krześniak


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA