reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Banki nie pójdą do Trybunału

Banki nie pójdą do Trybunału

Bankowcy nie zaskarżą ustawy antylichwiarskiej do Trybunału Konstytucyjnego, choć jeszcze kilka tygodni temu odgrażali się, że to zrobią.

Ustawa o lichwie wejdzie w życie dopiero w lutym przyszłego roku, ale gdyby działała już dziś, oprocentowanie kredytów nie mogłoby przekroczyć 24 proc. Jeśli Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na kolejne obniżki stóp procentowych, maksymalny limit odsetek może być jeszcze niższy. Mimo miażdżącej krytyki przepisów przed podpisaniem ustawy przez prezydenta bankowcy pogodzili się z losem.
– Związek Banków Polskich po dokonaniu ostatecznej analizy skutków wejścia w życie ustawy uznał, że nie będzie jej zaskarżał do Trybunału Konstytucyjnego. Trwają przygotowania do pełnego i terminowego dostosowania się do zapisów ustawy – mówi mecenas Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich.
Przedstawiciele banków potwierdzają, że dostosują swoją ofertę, a korekty opłat i oprocentowania nie będą duże. Problem wystąpi w przypadku oprocentowania kart kredytowych, które dziś w wielu bankach przekracza dopuszczalny limit. Trzeba będzie również obniżyć część prowizji pobieranych od kredytów gotówkowych, która zgodnie z ustawą nie może przekraczać 5 proc.
– Oczywiście, po tym, jak ustawa wejdzie w życie, banki będą analizować wszelkie skutki jej zapisów i ewentualnie postaramy się o podjęcie inicjatyw legislacyjnych, by zmienić przepisy – dodaje Jerzy Bańka.
Broni nie składa za to organizacja skupiająca firmy pożyczkowe oraz pośredników finansowych, w których nowe przepisy uderzą dużo mocniej.
– Powołaliśmy zespół, który pracuje nad przygotowaniem wniosku. Na stałe zajmuje się tym siedem osób. Nie ma presji czasu i chcemy dokładnie przygotować wniosek, ale nie jestem w stanie powiedzieć, kiedy to nastąpi – mówi Andrzej Roter, dyrektor generalny Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, do której należą m.in. Żagiel, Provident, Dom Finansowy QS.
Nie wiadomo na razie, czy wniosek złoży KPF czy też jeden z jego członków, ponieważ jest problem z określeniem, kto ma takie uprawnienia.
Monika Krześniak


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama