REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cztery lata w zawieszeniu

REKLAMA

Do Ordynacji podatkowej dodano art. 199a. Od wczoraj, tzn. 1 września, organy podatkowe mogą skierować do sądu powszechnego sprawę podatnika, którego podejrzewają, że zawarł fikcyjną umowę, by oszukać fiskusa. Konsekwencje: spór będzie przechodził przez postępowanie podatkowe, cywilne i sądowo-administracyjne i może trwać nawet 3-4 lata.
Nowe przepisy obowiązują od 1 września tego roku. Największe kontrowersje w przepisach mających przeciwdziałać obchodzeniu przepisów podatkowych budzi nowe uprawnienie fiskusa. Pozwala ono na wystąpienie do sądu powszechnego o ustalenie istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, czyli stwierdzenia, czy nie nastąpiła czynność fikcyjna.
Jak wyjaśnił Marcin Łochowski, rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego Warszawa-Praga, powództwo organu podatkowego będzie rozpoznawane w postępowaniu procesowym przez wydział cywilny sądu rejonowego albo okręgowego. Decydować będzie wartość przedmiotu sporu (wartość praw lub rzeczy będących przedmiotem kwestionowanej czynności podatników). Gdy wartość ta będzie niższa niż 75 000 zł, właściwy będzie sąd rejonowy, gdy wyższa, to sąd okręgowy. Marcin Łochowski potwierdza, że od wyroku sądu I instancji będzie można wnieść apelację, a od orzeczenia sądu II instancji – na ogólnych zasadach kasację do Sądu Najwyższego. Niektóre sprawy mogą być skomplikowane, wymagające przeprowadzania żmudnego postępowania dowodowego.
Z praktyki Moniki Hartung, radcy prawnego, wspólnika w Kancelarii Wardyński i Wspólnicy, wynika, że obecnie w wydziałach cywilnych sądów rejonowych w Warszawie czeka się na rozpoznanie sprawy około 6–9 miesięcy. Wydziałom cywilnym sądów okręgowych w Warszawie rozpoznanie sprawy zajmuje przeciętnie do około roku. Sąd Apelacyjny w Warszawie potrzebuje kolejnego roku dla rozpoznania apelacji.
Z kolei Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozstrzyga o przyjęciu kasacji do rozpoznania przeciętnie w ciągu 9 miesięcy, a następnie w ciągu około 6 miesięcy wyznacza rozprawę, jeśli kasacja zostanie przyjęta. Terminy te nie obejmują czasu potrzebnego na usunięcie braków formalnych.
W ocenie Moniki Hartung, w sądach poza Warszawą czas oczekiwania na rozstrzygnięcie sprawy jest zazwyczaj krótszy.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia
W przepisie art. 199a par. 3 jednoznacznie mówi się o wątpliwościach organu podatkowego co do istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa. Jedynie w przypadku wątpliwości organ ten będzie występował do sądu powszechnego o ustalenie istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa. Nie można zatem tego przepisu wiązać z zarzutem kwestionowania skutków podatkowych ważnych umów cywilnoprawnych.
W chwili obecnej nie jest możliwe oszacowanie „częstotliwości” występowania wątpliwości organu podatkowego co do istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, a co się z tym wiąże, występowania przez te organy do sądu powszechnego.
Nawet jeśli nowe uprawnienie nie wydłuży oczekiwania na wyrok cywilny, to na pewno znacznie przedłuży rozstrzygnięcie sprawy podatkowej. Dziś spór podatkowy ma szansę zakończyć się ostatecznym wyrokiem Naczelnego Sądu Adminiostracyjnego po około 1,2 roku. Dodając do tego postępowanie cywilne, w ekstremalnych przypadkach będzie to dłużej o 3-4 lata.
Aleksandra Tarka


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA