| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rząd stawia na usługi

Rząd stawia na usługi

Już nie fabryki, lecz nowoczesne usługi stają się priorytetem w ściąganiu do Polski inwestycji zagranicznych. Ministerstwo Gospodarki zapowiada dla tego sektora wyjątkowo duże wsparcie finansowe.

Już wkrótce rząd ma wystąpić do wszystkich firm zagranicznych, które uruchomiły w naszym kraju działalność produkcyjną, z propozycją tworzenia centrów usługowych i badawczo-rozwojowych. Poinformował o tym wiceminister gospodarki Marcin Kaszuba, tuż przed wyjazdem do Korei na negocjacje z LG Philips. Choć polska delegacja chce namówić Koreańczyków do wybudowania wartych miliard euro dwóch fabryk, produkujących m.in. ekrany LCD, niewykluczone, że będzie także rozmawiać o usługach.
Rządowe zachęty
– Inwestorzy z tego sektora otrzymają pomoc finansową najwyższą z możliwych. Nawet do 5 tys. euro za utworzenie jednego miejsca pracy dla osoby z wyższym wykształceniem – powiedział Marcin Kaszuba.
Rządowa zachęta pojawia się w momencie gwałtownego wzrostu zainteresowania Polską jako miejscem do lokowania przedsięwzięć typu Business Process Offshoring (BPO). Tylko w pierwszej połowie września podpisane będą umowy z czterema koncernami: do IBM i Philip-Morris dołączą dwie amerykańskie korporacje, z których jedna otworzy centrum badawczo-rozwojowe (300 miejsc pracy, wartość inwestycji 40 mln zł), a druga uruchomi działalność outsourcingową (550 zatrudnionych, do zainwestowania 7 mln zł). Na blisko sto projektów, nad którymi obecnie pracuje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, BPO – jak twierdzi Marcin Kaszuba – stanowią „bardzo znaczącą część”. Zdaniem wiceministra, w nadchodzącym roku liczba podpisywanych umów dotyczących BPO może się podwoić, a nawet potroić.
Wysokie notowania
Temu napływowi inwestorów trudno się dziwić, zważywszy na oceny, jakie wystawia się Polsce w rankingach atrakcyjności inwestycyjnej. Według raportu The Economist Intelligence Unit, Polska znajduje się na 5. miejscu w świecie i 2.w Europie dla najlepszych lokalizacji offshoringu. Z kolei McKinsey & Company już półtora roku temu sygnalizował, że z tego sektora mogłyby do nas trafić inwestycje wartości 15 mld euro. W ciągu 5 lat przyniosłyby 0,5 mln nowych miejsc pracy.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Adam Woźniak


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK