REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek farmaceutyczny wzrósł o 8,4 proc

REKLAMA

Rynek farmaceutyczny w Polsce w okresie od stycznia do końca lipca 2005 roku wzrósł o 8,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2004 roku i osiągnął wartość 8,27 mld zł w cenach producentów netto - podał IMS Health.
"Oznacza to znaczące zmniejszenie dynamiki wzrostu. W lipcu nastąpiło praktycznie całkowite zahamowanie wzrostu rynku - wyniósł on tylko plus 0,1 proc. w porównaniu do lipca 2004 roku" - podała firma IMS Health w komunikacie prasowym. "Zwolnienie tempa wzrostu widoczne było niemal we wszystkich segmentach rynku, z wyjątkiem rynku produktów sprzedawanych w aptekach bez recepty" - dodała.

Według IMS, rynek leków w Polsce w dalszym ciągu będzie wykazywał tendencję wzrostową, choć dynamika tego wzrostu będzie coraz niższa i na koniec 2005 roku osiągnie wartość 5,9 proc., co jest zgodne z wcześniejszymi prognozami tej firmy.

W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku wartość sprzedaży leków w aptekach - liczona w cenach płaconych przez pacjentów i z uwzględnieniem refundacji - wyniosła 10 mld zł i była wyższa o 8,1 proc. niż rok wcześniej. Natomiast szpitale zakupiły w tym czasie leki za 1,07 mld zł - w cenach zakupu, bez VAT - co stanowi wzrost o 11 proc. wobec siedmiu pierwszych miesięcy 2004 roku.

"Można mówić o załamaniu na rynku leków zamawianych przez szpitale. Po wzrostach w granicach 10-20 proc. w pierwszej połowie 2005 roku, w lipcu szpitale zmniejszyły swoje zakupy w porównaniu do lipca 2004 roku o ponad 2 proc. Widoczne są więc objawy narastającego kryzysu finansowania lecznictwa zamkniętego. Przewidujemy, iż sytuacja taka będzie utrzymywać się do końca roku" - podał IMS Health.

Firma podała, że segmentami rynku, w których nadal widoczny jest znaczny wzrost, pozostają leki przeciwinfekcyjne oraz leki stosowane w chorobach układu oddechowego, choć i tu dynamika sprzedaży spada. IMS Health podał też, że bardzo szybko rośnie wartość sprzedaży leków onkologicznych. Według tej firmy wydatki na tę grupę wzrosły o ponad 20 proc. w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku.

"Wiązać to można z sukcesem nowych terapii wielu chorób nowotworowych, jak również rosnącymi wydatkami na ten cel w ramach tzw. programów terapeutycznych NFZ" - podano w komunikacie.

Z kolei rynek leków i produktów z zakresu tzw. samoleczenia (zwany OTC) w aptekach otwartych wzrósł w pierwszych siedmiu miesiącach 2005 roku o 8,3 proc. do prawie 1,98 mld zł (w cenach producenta, bez VAT).

IMS ocenia, że ten rynek rośnie dzięki poprawie sytuacji gospodarczej, a poza tym pojawia się na nim wiele nowych produktów, zwłaszcza z kategorii tzw. suplementów diety.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe hotele wyrosną jak grzyby po deszczu. Czy to oznacza spadek cen noclegów?

Zgodnie z raportem opublikowanym we wtorek w dzienniku “Rzeczpospolita”, w Polsce planowanych jest wiele nowych miejsc hotelowych. Warszawa jest liderem pod względem liczby inwestycji, a nowe hotele w stolicy zaoferują niemal 2 tysiące pokoi. 

Rząd Donalda Tuska: teraz działalność gospodarcza i umowy cywilne zaliczane do stażu pracy, ministerstwo potwierdza: projekt w przygotowaniu

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęto wstępne prace analityczne nad uregulowaniem kwestii stażu pracy. Zmiany mają doprowadzić do tego aby wliczała się do niego jednoosobowa działalność gospodarcza oraz zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Resort pracy potwierdza.

Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

REKLAMA

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

REKLAMA

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

REKLAMA