REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Awantura o teczki

REKLAMA

Korporacja doradców podatkowych twierdzi, że nie może uporządkować spraw swoich członków, bo Ministerstwo Finansów nie chce oddać teczek z ich dokumentacją.
Problem jest skomplikowany. Wpisów warunkowych na listę doradców podatkowych dokonał minister finansów. Decyzja o przekształceniu ich we wpis ostateczny leży jednak w gestii Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP). Rada dysponuje jednak tylko listami doradców, a do tej pory nie otrzymała teczek z ich dokumentacją.

W piśmie przekazanym „GP” Ministerstwo Finansów stwierdza, że przekazało KRDP odpis listy doradców podatkowych, a wraz z nim akta osób wpisanych na listę doradców podatkowych. Jednak musiało to dotyczyć znikomej liczby osób, ponieważ z liczącej nieco ponad 10 tys. członków korporacji zawodowej, aż 9,5 tys. wpisanych zostało na listę warunkowo. W piśmie stwierdzono, że jeśli chodzi o osoby wpisane na listę warunkowo – na podstawie art. 84 ustawy o doradztwie podatkowym – w tych sprawach organem właściwym był minister finansów i brak jest podstaw prawnych do przekazania akt tych osób.

Jak powiedział „GP” Brunon Szulc, przewodniczący Komisji ds. Wewnątrzkorporacyjnych KRDP, teczki zawierają różne materiały potrzebne przy prowadzeniu przez Krajową Radę różnego rodzaju postępowań, m.in. związanych z przekształceniem wpisu warunkowego we wpis ostateczny.

– Ministerstwo odmówiło nam dwukrotnie oddania teczek. Mamy jednak taką umowę dżentelmeńską z Departamentem Systemu Podatkowego, na podstawie której ministerstwo umożliwia nam dostęp do tych teczek. Ja się zwracam z taką prośbą do ministerstwa. Mamy możliwość uzyskania na naszą prośbę kserokopii tych dokumentów, przy czym teczki pozostają nadal w ministerstwie. Uważamy, że akta doradcy podatkowego to są jego akta i powinny być w jego korporacji zawodowej – dodał.

KRDP jest więc trudniej uporządkować sprawy członków korporacji. Utrudnione jest też zweryfikowanie podstaw, które posłużyły ministrowi finansów do dokonania wpisów warunkowych. Rodzą się podejrzenia, że część osób wpisanych na listę warunkowo, nadal zajmuje funkcje urzędnicze.

Prowadzona przez KRDP lista doradców jest niewątpliwie najważniejszym źródłem informacji np. przy realizacji wielu zadań samorządu zawodowego. Dane wynikające z listy są jednak często niewystarczające i nieaktualne. W związku z tym Krajowa Rada Doradców Podatkowych powołała zespół roboczy mający na celu opracowanie zasad możliwie szybkiego zaktualizowania tej bazy danych.

Krajowa Rada Doradców Podatkowych ma zamiar ponownie zwrócić się do Ministerstwa Finansów o przekazanie teczek doradców podatkowych będących w posiadaniu resortu.

 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Wiesława Moczydłowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA