REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Awantura o teczki

REKLAMA

Korporacja doradców podatkowych twierdzi, że nie może uporządkować spraw swoich członków, bo Ministerstwo Finansów nie chce oddać teczek z ich dokumentacją.
Problem jest skomplikowany. Wpisów warunkowych na listę doradców podatkowych dokonał minister finansów. Decyzja o przekształceniu ich we wpis ostateczny leży jednak w gestii Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP). Rada dysponuje jednak tylko listami doradców, a do tej pory nie otrzymała teczek z ich dokumentacją.

W piśmie przekazanym „GP” Ministerstwo Finansów stwierdza, że przekazało KRDP odpis listy doradców podatkowych, a wraz z nim akta osób wpisanych na listę doradców podatkowych. Jednak musiało to dotyczyć znikomej liczby osób, ponieważ z liczącej nieco ponad 10 tys. członków korporacji zawodowej, aż 9,5 tys. wpisanych zostało na listę warunkowo. W piśmie stwierdzono, że jeśli chodzi o osoby wpisane na listę warunkowo – na podstawie art. 84 ustawy o doradztwie podatkowym – w tych sprawach organem właściwym był minister finansów i brak jest podstaw prawnych do przekazania akt tych osób.

Jak powiedział „GP” Brunon Szulc, przewodniczący Komisji ds. Wewnątrzkorporacyjnych KRDP, teczki zawierają różne materiały potrzebne przy prowadzeniu przez Krajową Radę różnego rodzaju postępowań, m.in. związanych z przekształceniem wpisu warunkowego we wpis ostateczny.

– Ministerstwo odmówiło nam dwukrotnie oddania teczek. Mamy jednak taką umowę dżentelmeńską z Departamentem Systemu Podatkowego, na podstawie której ministerstwo umożliwia nam dostęp do tych teczek. Ja się zwracam z taką prośbą do ministerstwa. Mamy możliwość uzyskania na naszą prośbę kserokopii tych dokumentów, przy czym teczki pozostają nadal w ministerstwie. Uważamy, że akta doradcy podatkowego to są jego akta i powinny być w jego korporacji zawodowej – dodał.

KRDP jest więc trudniej uporządkować sprawy członków korporacji. Utrudnione jest też zweryfikowanie podstaw, które posłużyły ministrowi finansów do dokonania wpisów warunkowych. Rodzą się podejrzenia, że część osób wpisanych na listę warunkowo, nadal zajmuje funkcje urzędnicze.

Prowadzona przez KRDP lista doradców jest niewątpliwie najważniejszym źródłem informacji np. przy realizacji wielu zadań samorządu zawodowego. Dane wynikające z listy są jednak często niewystarczające i nieaktualne. W związku z tym Krajowa Rada Doradców Podatkowych powołała zespół roboczy mający na celu opracowanie zasad możliwie szybkiego zaktualizowania tej bazy danych.

Krajowa Rada Doradców Podatkowych ma zamiar ponownie zwrócić się do Ministerstwa Finansów o przekazanie teczek doradców podatkowych będących w posiadaniu resortu.

 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Wiesława Moczydłowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA