| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prezydent zgłosi ustawę o emeryturach pomostowych

Prezydent zgłosi ustawę o emeryturach pomostowych

Prezydent Aleksander Kwaśniewski zamierza w nowej kadencji Sejmu zgłosić ustawę regulującą sprawę emerytur pomostowych - poinformowała szefowa Kancelarii Jolanta Szymanek-Deresz.

Zadanie przygotowania takiego projektu ma specjalny zespół, którym kieruje szef doradców ekonomicznych Witold Orłowski.

"Punktem wyjścia ma być ustawa, nad którą pracuje komisja trójstronna. Prezydent jako pierwszą swoją inicjatywę legislacyjną zgłosi projekt ustawy o emeryturach pomostowych" - powiedziała.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał w środę nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Ustawa przedłuża prawa górników do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę: po przepracowaniu 25 lat pod ziemią, bez względu na wiek.

Ustawa od początku wzbudzała ogromne kontrowersje i sprzeciw rządu, który ostrzegał przed miliardowymi skutkami dla budżetu państwa. O jej zawetowanie apelował do prezydenta premier Marek Belka oraz przedstawiciele organizacji przedsiębiorców i eksperci związani z reformą emerytalną. Za jej podpisaniem opowiadali się natomiast przedstawiciele związków zawodowych.

"Prezydent podpisując ustawę miał świadomość, że wzbudza ona wiele kontrowersji i wątpliwości, które zgłaszali m.in ekonomiści jednak zdecydował się ją podpisać ponieważ do dziś nie ma ustawy, która kompleksowo regulowałaby sprawy emerytur pomostowych dla osób pracujących w szczególnych warunkach. Poza tym dodatkowym argumentem był fakt, że kalendarz polityczny uniemożliwiałby rozpatrzenia ewentualnego weta" - powiedziała.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »