| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy powiązane. Ile zysków idzie za granicę

Firmy powiązane. Ile zysków idzie za granicę

Przerzucanie dochodów za granicę i unikanie w ten sposób opodatkowania w Polsce przez firmy powiązane ze spółkami z innych państw jest coraz trudniejsze. Administracja skarbowa uważnie sprawdza przeprowadzane transakcje, doskonaląc jednocześnie metody kontroli.

Część kontroli koordynuje Ministerstwo Finansów. W 2004 r. spośród 94 firm objętych tymi kontrolami w 67 wykryto nieprawidłowości – wynika z informacji uzyskanych przez „GP” w resorcie finansów. W pierwszym półroczu br. natomiast zakończono kontrole producentów materiałów budowlanych oraz firm budujących lub modernizujących drogi. W co drugiej sprawdzonej firmie dopatrzono się nieprawidłowości (w 29 na 58 objętych kontrolą).

Bieżące plany kontroli realizują również urzędy kontroli skarbowej. W latach 1999-2004 sprawdziły 137 firm powiązanych kapitałowo, gospodarczo i personalnie z zagranicznymi i krajowymi udziałowcami. W 101 podmiotach (w tym w 70 firmach z kapitałem zagranicznym) ujawniono transfer dochodów do firm powiązanych, z tego dokonano oszacowania dochodów w 63 podmiotach (w tym w 43 firmach z udziałem zagranicznym).

W efekcie dokonano tzw. przypisu w podatku dochodowym w wysokości 103,8 mln zł oraz obniżono straty deklarowane przez firmy o 59,5 mln zł. Aktualnie urzędy kontroli skarbowej wszczęły kontrolę w około 20 firmach powiązanych z udziałowcami zagranicznymi – wynika z informacji uzyskanych przez „GP” z Ministerstwa Finansów.

Jak podkreślono, działania administracji skarbowej zmierzają w kierunku ujawnienia wszelkich powiązań gospodarczych, kapitałowych i personalnych pomiędzy firmami krajowymi i zagranicznymi. W toku kontroli wnikliwej ocenie pod kątem obchodzenia przepisów podatkowych i zminimalizowania obciążeń podatkowych przez firmy polskie poddawane są wszelkie transakcje zawierane z podmiotami zagranicznymi.

W 2004 r. zostały utworzone w urzędach kontroli skarbowej jednostki organizacyjne do kontroli transakcji między podmiotami powiązanymi, zatrudniające inspektorów kontroli skarbowej mających doświadczenie w kontroli cen transferowych. Podejmowane są także inne działania, mające na celu ograniczenie negatywnych skutków stosowania cen transferowych.

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, przygotowywane jest wykonanie i wdrożenie systemu informatycznego (ISKOS), wspomagającego postępowanie kontrolne, w tym umożliwiającego analizę ryzyka oraz typowanie firm do kontroli. Głównym zadaniem tego systemu będzie gromadzenie informacji o podatnikach z różnych komórek aparatu skarbowego i na ich podstawie tworzenie projektów planów kontroli.

W Ministerstwie Finansów funkcjonuje także baza danych kontroli cen transferowych przeprowadzonych od 1999 r. przez urzędy kontroli skarbowej.

Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »