REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrósł udział inwestorów zagranicznych

REKLAMA

Udział inwestorów zagranicznych w obrotach akcjami na GPW w pierwszym półroczu 2005 roku wzrósł do 43 proc. - poinformował Tomasz Wiśniewski, kierownik zespołu indeksów i statystyki Giełdy Papierów Wartościowych.
W pierwszym półroczu 2005 roku udział tej grupy inwestorów w obrotach akcjami wzrósł w stosunku do drugiego półrocza 2004 roku o 7 punktów proc., do 43 proc.

"Źródłem wzmożonej aktywności inwestorów zagranicznych była akcesja Polski do Unii Europejskiej, a także ogólna aktywność w tym regionie Europy, do którego zaliczane są także Czechy i Węgry" - powiedział Wiśniewski.

"Wzrosty są bowiem skorelowane na wszystkich trzech rynkach. A giełdy w Czechach, na Węgrzech oraz w Polsce najlepiej się rozwijają" - dodał.

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach akcjami na GPW osiągnął najniższy poziom w historii badań i wyniósł 24 proc. (spadek o 9 punktów proc.). W ujęciu wartościowym obroty tej grupy również spadły i wyniosły 17,7 mld zł wobec 19,6 mld zł w drugim półroczu 04.

Prezes zarządu GPW Wiesław Rozłucki uważa, że spadek udziału inwestorów indywidualnych w obrotach akcjami najprawdopodobniej spowodowany jest wprowadzeniem podatku od dochodów kapitałowych.

Udział inwestorów instytucjonalnych w obrotach akcjami w pierwszym półroczu 2005 roku zwiększył się o 2 pkt. proc. i wyniósł 33 proc. Na rynku kontraktów udział inwestorów instytucjonalnych w tym okresie spadł o 3 pkt. proc. do 15 proc. w stosunku do drugiego półrocza 2004 r.

Ich udział w handlu opcjami wzrósł o 3 pkt. proc., do 23 proc. Inwestorzy indywidualni nadal dominują w obrotach kontraktami, z 1-proc. wzrostem wobec drugiego półrocza 04, do 80 proc., jak również opcjami, gdzie odnotowali jednak 1-proc. spadek w tym samym okresie, do 75 proc. Inwestorzy zagraniczni mieli 5-proc. udziału w rynku kontraktów terminowych oraz 2 proc.-w rynku opcji.

Największa liczba zleceń zagranicznych na akcje i kontrakty pochodziła z Wielkiej Brytanii (odpowiednio 76 proc. i 62 proc.). Na drugim miejscu plasują się Stany Zjednoczone w akcjach (5 proc.) oraz Francja w kontraktach (18 proc.).

"Pierwsze miejsce Wielkiej Brytanii nie jest dla nas zaskoczeniem, gdyż giełda londyńska jest największa w Europie" - powiedział Rozłucki.

Średni udział rachunków internetowych w ogólnej liczbie rachunków maklerskich wzrósł do 10 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2004 roku. Liczba biur obsługujących rachunki internetowe według danych GPW spadła o jedno w stosunku do roku ubiegłego i wynosi obecnie 15.

W badaniach, które przeprowadzono w lipcu 2005 roku, brało udział 19 członków GPW. W badaniach uwzględniono tylko obroty sesyjne realizowane na GPW.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA