REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą niższe składki na ZUS

REKLAMA

Osoby, które rozpoczną wykonywanie działalności gospodarczej 24 sierpnia 2005 roku lub później, przez dwa lata będą opłacać preferencyjne składki do ZUS. Zaoszczędzą na nich w tym czasie około 11 tys. zł.
Podpisana przez prezydenta i opublikowana wczoraj ustawa z dnia 1 lipca 2004 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 150, poz. 1248) reguluje m.in., kto i jakie składki płaci na ZUS. Nowelizacja ma wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli zacznie obowiązywać od 24 sierpnia br.

REKLAMA

Nowe przepisy zakładają, że osoby, które zdecydują się prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą, zyskają ulgę w opłacaniu składek na ZUS. Przez pierwsze 2 lata od rozpoczęcia wykonywania tej działalności będą płacić składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od preferencyjnej podstawy wymiaru (patrz tabela). Od tej podstawy opłacą też składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i składkę na Fundusz Pracy. Podstawa ta będzie prawie sześciokrotnie niższa niż obecnie – wyniesie nie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia (1449,27 zł), ale zaledwie 30 proc. minimalnego wynagrodzenia (254,70 zł).

REKLAMA

Początkujący biznesmen zamiast płacić do ZUS z tytułu tych pięciu składek ponad 570 zł miesięcznie, zapłaci tylko 100,22 zł. Doliczając do tej kwoty składkę na ubezpieczenie zdrowotne, koszt prowadzenia przez niego firmy wyniesie tylko 254,84 zł, a nie tak jak obecnie – 724,91 zł. Miesięcznie będzie więc można zaoszczędzić 470 zł, a w ciągu dwóch lat obowiązywania ulgi prawie 11 300 zł.

Wszystkie te wartości są obliczone od obowiązującej obecnie podstawy naliczania składek (jest ona ogłaszana przez ZUS 5 razy w roku na okresy styczeń-luty, marzec-maj, czerwiec-sierpień, wrzesień-listopad oraz grudzień) i kwoty minimalnego wynagrodzenia 849 zł (zmienia się co roku). Choć w przyszłości będą się one zmieniać, to ulga zawsze będzie znacząca.

Z ulgi skorzystają osoby, które nie prowadzą obecnie działalności gospodarczej lub nie prowadziły jej w ciągu ostatnich 5 lat. Z możliwości skorzystania z preferencyjnych składek na ZUS wykluczone też będą osoby, które prowadząc firmę wykonywałyby działalność dla byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku założenia firmy (lub poprzednim) wykonywały czynności wchodzące w zakres obecnie prowadzonej działalności na podstawie stosunku pracy albo spółdzielczego stosunku pracy.

Jak najkorzystniej zyskać ulgę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wstrzymaj się do 24 sierpnia z faktycznym rozpoczęciem wykonywania działalności (oznacza to np. otwarcie warsztatu samochodowego),
• najlepiej rozpocznij ją po 1 września
– nie będzie konieczności opłacenia składek za sierpień; składki na ubezpieczenia społeczne są opłacane proporcjonalnie do czasu wykonywania działalności (opłaca się je za czas prowadzenia firmy), jednak składka na ubezpieczenie zdrowotne (154,61 zł) opłacana jest w całości za dany miesiąc, nawet jeśli działalność była prowadzona jeden dzień.


Bartosz Marczuk
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA