REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie ma zapaści służby zdrowia

REKLAMA

Nieprawdą jest, że publiczna służba zdrowia znajduje się w stanie zapaści i nie jest w stanie świadczyć usług medycznych.

Możemy być spokojni, że nie grozi nam żadna przerwa w finansowaniu świadczeń zdrowotnych – powiedział na konferencji prasowej Jerzy Miller, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

REKLAMA

REKLAMA

W Łodzi podpisano porozumienie między NFZ a 16 protestującymi szpitalami z województwa łódzkiego, które 16 lipca wypowiedziały umowy funduszowi, protestując w ten sposób przeciwko niskim kwotom przekazywanym im na leczenie pacjentów. Zgodnie z nim fundusz sfinansuje świadczenia zdrowotne od lipca do końca roku na poziomie obowiązującym w pierwszym półroczu. Porozumienie dotyczy nie tylko tych podmiotów, lecz wszystkich placówek w województwie.

Na konferencji mówiono też o sytuacji finansowej NFZ. Na refundację świadczeń zdrowotnych fundusz przeznaczył w pierwszym półroczu br. ponad 307 mln zł (około 1 proc. swojego rocznego budżetu), natomiast na refundacje leków wydano o 155,5 mln zł więcej niż zaplanowano. Plan dotyczący refundacji leków na 2005 r. ustalono poniżej wykonania w ubiegłym roku. Fundusz jest winien aptekom 18,1 mln zł.

Placówki ochrony zdrowia nie rozliczyły kontraktów za pierwsze półrocze br. na kwotę 351 mln zł. Te, które nie wykorzystały pieniędzy, mogą to zrobić do 10 stycznia przyszłego roku. W przeciwnym razie zasilą one budżety np. szpitali w 2006 r., ale dana placówka nie ma co liczyć na zwiększenie liczby kontraktów ponad ustalone limity. Fundusz dokładnie sprawdza też rozliczenia i dzięki temu odzyskuje do 5 proc. pieniędzy wydatkowanych niezgodnie z umowami.

W czerwcu br. (po raz pierwszy od lutego) do NFZ wpłynęła większa kwota ze składek na ubezpieczenie zdrowotne, a jeżeli ta tendencja utrzyma się również w sierpniu – rada funduszu zwiększy środki na świadczenia zdrowotne jeszcze w tym roku.

Jak poinformował Jerzy Miller, minister finansów zapewnił premiera Marka Belkę o tym, że fundusz jest w stanie wywiązać się z kontraktów podpisanych na ten rok, wszystkie dane na temat stanu jego finansów są rzetelne, a instytucja ta podejmuje wszelkie możliwe działania w celu zapewnienia świadczeń zdrowotnych obywatelom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Marzena Jurczewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA