REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki spodziewają się silnego popytu na kredyty

REKLAMA

Ankietowane przez NBP banki przewidują silny popyt na kredyty ze strony przedsiębiorstw, a także spodziewają się, że bankowcy nadal będą łagodzić warunki i kryteria przyznawania kredytów dla klientów detalicznych oraz przedsiębiorstw.
NBP opublikował analizę sytuacji na rynku kredytowym. Ankieta, stanowiąca podstawę analizy, została przeprowadzona na przełomie czerwca i lipca 2005 r. wśród 24 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 79,7 proc.

Z badań wynika, że w II kwartale 2005 roku banki złagodziły warunki i kryteria udzielania kredytów w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw oraz w sektorze gospodarstw domowych.

"Tendencja do łagodzenia polityki kredytowej w segmencie kredytów krótkoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz w segmencie kredytów konsumpcyjnych była najsilniejsza od początku prowadzenia badań" - napisał NBP.

Przyczynę śmielszego kredytowania klientów NBP widzi w optymistycznej ocenie sytuacji gospodarczej przez sektor finansowy.

"Czynnik ten jest najważniejszą przyczyną łagodzenia polityki kredytowej w sektorze przedsiębiorstw i jedną z głównych przyczyn w sektorze gospodarstw domowych" - napisał NBP.

Z ankiety NBP wynika, że banki odnotowały wzrost popytu na kredyty w sektorze przedsiębiorstw; banki wskazywały, że popyt zwiększył się głównie w wyniku wzrostu zapotrzebowania na finansowanie inwestycji i aktywów obrotowych.

Z badań wynika też, że banki odnotowały wzrost popytu na kredyty dla gospodarstw domowych. W segmencie kredytów mieszkaniowych wzrost popytu był najsilniejszy od początku prowadzenia badań.

"Coraz częściej banki wskazują, że popyt na kredyty dla gospodarstw domowych rośnie w wyniku łagodzenia polityki kredytowej. W segmencie kredytów konsumpcyjnych jest to obecnie główna przyczyna wzrostu popytu" - napisał NBP.

Ankietowani przez NBP mówią, że większość banków nie zamierza zmieniać polityki kredytowej w III kwartale tego roku, jednak wśród banków, które zmienią warunki i kryteria przyznawania kredytów, przeważa tendencja do ich łagodzenia, w szczególności w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

"Banki przewidują kontynuację łagodzenia kryteriów i warunków udzielania kredytów krótkoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw w III kwartale. Przewidują również nieznaczną tendencję do łagodzenia polityki kredytowej w pozostałych kategoriach kredytów dla przedsiębiorstw. Wyższy odsetek banków przewiduje złagodzenie warunków i kryteriów udzielania kredytów w odniesieniu do sektora małych i średnich przedsiębiorstw" - napisał NBP.

Z ankiety wynika, że złagodzona będzie również polityka w zakresie kredytów mieszkaniowych. Ankietowani przez NBP spodziewają się też w III kwartale silnego popytu na pieniądz ze strony przedsiębiorstw.

"Banki przewidują, że w III kwartale popyt na kredyty ze strony przedsiębiorstw będzie nadal rósł, w porównywalnym stopniu jak w bieżącym kwartale. Banki spodziewają się silniejszego wzrostu popytu w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw" - napisał NBP.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA