| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Orłowski: Niski poziom stóp wymaga ostrożności

Orłowski: Niski poziom stóp wymaga ostrożności

Spadek inflacji latem do około 1 proc. daje jeszcze przestrzeń do obniżki stóp, ale Rada Polityki Pieniężnej powinna zachować ostrożność - uważa Witold Orłowski, doradca ekonomiczny prezydenta RP.

 "Być może (RPP) jeszcze powinna nadal się starać (obniżyć stopy). Natomiast w tej chwili należy już coraz uważniej patrzeć, bo z faktu, że stopy mogłyby być niższe, nie wynika, że w każdym momencie można je dalej obniżać" - powiedział Orłowski we wtorkowym wywiadzie dla Radia PiN. "Jeśli inflacja latem byłaby niska, a wszystko na to wskazuje, to jest jeszcze cały czas pole do jakichś obniżek stóp, ale podejrzewam, że stopy można było bardziej obniżać kilka miesięcy temu" - dodał.RPP obniżyła w lipcu stopy procentowe o 25 pkt i obecnie główna stopa NBP wynosi nie mniej niż 4,75 proc. W 2005 roku Rada zredukowała stopy łącznie o 175 pkt bazowych. Orłowski spodziewa się, że inflacja w lipcu spadła do około 1 proc. z 1,4 proc. w czerwcu."Na jesieni inflacja zacznie powoli się podnosić, bo ten 1 proc. jest poniżej stanu normalnego w Polsce. Raczej będziemy zmierzać w stronę inflacji między 2 a 3 proc. (...)" - powiedział doradca prezydenta.Jego zdaniem celem w ciągu roku-dwóch powinno być nieprzekroczenie przez inflację poziomu 2-3 proc.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »