| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sześć miesięcy na odpowiedź

Sześć miesięcy na odpowiedź

Minister finansów od 1 września br. będzie wydawał pisemne interpretacje przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na odpowiedź będzie miał sześć miesięcy. Eksperci twierdzą, że tak długi okres nie będzie ministrowi potrzebny.

Możliwość wydawania przez ministra finansów interpretacji przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje znowelizowana Ordynacja podatkowa, do której dodano art. 14e. Przepis zacznie obowiązywać już 1 września br. Regulacja ta jest korzystna dla podatników, zwłaszcza tych, którzy podjęli lub zamierzają podjąć pracę poza granicami Polski. Patrząc na tegoroczne doświadczenia, wiemy, że wiele osób, rozliczając się z fiskusem za 2004 r., miało problemy z prawidłowym wykazaniem dochodów uzyskanych za granicą (więcej m.in. w „GP” z 25 i 26 kwietnia br. oraz 6 maja br.). Jednym z powodów takiego stanu rzeczy były trudności z odpowiednią interpretacją umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wyjaśnienia będą zatem przydatne.

Aby jednak uzyskać od ministra wyjaśnienie, konieczne będzie złożenie wniosku, w którym trzeba w sposób wyczerpujący przedstawić stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie. Trzeba również pamiętać o opłacie skarbowej. Po złożeniu zapytania pozostaje czekać na odpowiedź, z tym że minister będzie miał na nią sześć miesięcy. Jeśli nie zmieści się w tym terminie, będzie związany stanowiskiem podatnika, płatnika lub inkasenta zawartym we wniosku. I tu może pojawić się pewien problem, czy sześć miesięcy to nie za długo na odpowiedź? Przecież podatnik może z pracy za granicą wrócić w grudniu.

Zaraz po powrocie do kraju złoży wniosek do ministra o wydanie interpretacji w zakresie stosowania umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ten z kolei – zgodnie z przepisami – ma czas na odpowiedź do czerwca, a tymczasem podatnik musi rozliczyć się z fiskusem najpóźniej ostatniego dnia kwietnia. Po co mu interpretacja ministra w czerwcu, jeśli nie wie, czy dobrze rozliczył się z urzędem w kwietniu?

Eksperci uspokajają – służby podatkowe nie powinny mieć kłopotu z szybką interpretacją przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Uspakaja również wiceminister finansów Stanisław Stec. – Minister na pewno nie będzie czekał sześć miesięcy, gdy sprawa nie będzie skomplikowana. Jeśli jednak zajmie mu to sześć miesięcy, a stanowisko będzie inne niż przedstawione przez podatnika, podatnik będzie mógł złożyć korektę.

Artykuł 14e par. 1 Ordynacji podatkowej

Minister właściwy do spraw finansów publicznych wydaje pisemne interpretacje w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się i nie toczyło postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, wyłącznie w zakresie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych ratyfikowanych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Paszek

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK