reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sześć miesięcy na odpowiedź

Sześć miesięcy na odpowiedź

Minister finansów od 1 września br. będzie wydawał pisemne interpretacje przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na odpowiedź będzie miał sześć miesięcy. Eksperci twierdzą, że tak długi okres nie będzie ministrowi potrzebny.

Możliwość wydawania przez ministra finansów interpretacji przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje znowelizowana Ordynacja podatkowa, do której dodano art. 14e. Przepis zacznie obowiązywać już 1 września br. Regulacja ta jest korzystna dla podatników, zwłaszcza tych, którzy podjęli lub zamierzają podjąć pracę poza granicami Polski. Patrząc na tegoroczne doświadczenia, wiemy, że wiele osób, rozliczając się z fiskusem za 2004 r., miało problemy z prawidłowym wykazaniem dochodów uzyskanych za granicą (więcej m.in. w „GP” z 25 i 26 kwietnia br. oraz 6 maja br.). Jednym z powodów takiego stanu rzeczy były trudności z odpowiednią interpretacją umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wyjaśnienia będą zatem przydatne.

Aby jednak uzyskać od ministra wyjaśnienie, konieczne będzie złożenie wniosku, w którym trzeba w sposób wyczerpujący przedstawić stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie. Trzeba również pamiętać o opłacie skarbowej. Po złożeniu zapytania pozostaje czekać na odpowiedź, z tym że minister będzie miał na nią sześć miesięcy. Jeśli nie zmieści się w tym terminie, będzie związany stanowiskiem podatnika, płatnika lub inkasenta zawartym we wniosku. I tu może pojawić się pewien problem, czy sześć miesięcy to nie za długo na odpowiedź? Przecież podatnik może z pracy za granicą wrócić w grudniu.

Zaraz po powrocie do kraju złoży wniosek do ministra o wydanie interpretacji w zakresie stosowania umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ten z kolei – zgodnie z przepisami – ma czas na odpowiedź do czerwca, a tymczasem podatnik musi rozliczyć się z fiskusem najpóźniej ostatniego dnia kwietnia. Po co mu interpretacja ministra w czerwcu, jeśli nie wie, czy dobrze rozliczył się z urzędem w kwietniu?

Eksperci uspokajają – służby podatkowe nie powinny mieć kłopotu z szybką interpretacją przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Uspakaja również wiceminister finansów Stanisław Stec. – Minister na pewno nie będzie czekał sześć miesięcy, gdy sprawa nie będzie skomplikowana. Jeśli jednak zajmie mu to sześć miesięcy, a stanowisko będzie inne niż przedstawione przez podatnika, podatnik będzie mógł złożyć korektę.

Artykuł 14e par. 1 Ordynacji podatkowej

Minister właściwy do spraw finansów publicznych wydaje pisemne interpretacje w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się i nie toczyło postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, wyłącznie w zakresie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych ratyfikowanych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej.

Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dremel

BIG ON DETAIL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama