REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sześć miesięcy na odpowiedź

REKLAMA

Minister finansów od 1 września br. będzie wydawał pisemne interpretacje przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na odpowiedź będzie miał sześć miesięcy. Eksperci twierdzą, że tak długi okres nie będzie ministrowi potrzebny.

Możliwość wydawania przez ministra finansów interpretacji przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje znowelizowana Ordynacja podatkowa, do której dodano art. 14e. Przepis zacznie obowiązywać już 1 września br. Regulacja ta jest korzystna dla podatników, zwłaszcza tych, którzy podjęli lub zamierzają podjąć pracę poza granicami Polski. Patrząc na tegoroczne doświadczenia, wiemy, że wiele osób, rozliczając się z fiskusem za 2004 r., miało problemy z prawidłowym wykazaniem dochodów uzyskanych za granicą (więcej m.in. w „GP” z 25 i 26 kwietnia br. oraz 6 maja br.). Jednym z powodów takiego stanu rzeczy były trudności z odpowiednią interpretacją umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wyjaśnienia będą zatem przydatne.

Aby jednak uzyskać od ministra wyjaśnienie, konieczne będzie złożenie wniosku, w którym trzeba w sposób wyczerpujący przedstawić stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie. Trzeba również pamiętać o opłacie skarbowej. Po złożeniu zapytania pozostaje czekać na odpowiedź, z tym że minister będzie miał na nią sześć miesięcy. Jeśli nie zmieści się w tym terminie, będzie związany stanowiskiem podatnika, płatnika lub inkasenta zawartym we wniosku. I tu może pojawić się pewien problem, czy sześć miesięcy to nie za długo na odpowiedź? Przecież podatnik może z pracy za granicą wrócić w grudniu.

Zaraz po powrocie do kraju złoży wniosek do ministra o wydanie interpretacji w zakresie stosowania umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ten z kolei – zgodnie z przepisami – ma czas na odpowiedź do czerwca, a tymczasem podatnik musi rozliczyć się z fiskusem najpóźniej ostatniego dnia kwietnia. Po co mu interpretacja ministra w czerwcu, jeśli nie wie, czy dobrze rozliczył się z urzędem w kwietniu?

Eksperci uspokajają – służby podatkowe nie powinny mieć kłopotu z szybką interpretacją przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Uspakaja również wiceminister finansów Stanisław Stec. – Minister na pewno nie będzie czekał sześć miesięcy, gdy sprawa nie będzie skomplikowana. Jeśli jednak zajmie mu to sześć miesięcy, a stanowisko będzie inne niż przedstawione przez podatnika, podatnik będzie mógł złożyć korektę.

REKLAMA

Artykuł 14e par. 1 Ordynacji podatkowej

Minister właściwy do spraw finansów publicznych wydaje pisemne interpretacje w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się i nie toczyło postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, wyłącznie w zakresie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych ratyfikowanych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej.

Ewa Matyszewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA