REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rosną obroty i liczba stanowisk

REKLAMA

Związek Agencji Pracy Tymczasowej przedstawił najnowsze dane dotyczące rozwoju rynku pracy tymczasowej, jaki nastąpił w ciągu ostatniego roku. Agencje zrzeszone w ZAPT zawarły około 50 tys. umów o pracę, co stanowi ok. 50 proc. wszystkich umów o pracę zawartych przez polskie agencje pracy tymczasowej.
Z porównania danych z pierwszych kwartałów 2005 i 2004 r. wynika, że pomimo utrudnień formalnych, wynikających z wejścia w życie ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, rynek rozwija się dynamicznie. Wzrost popularności elastycznej formy zatrudnienia spowodował, że w stosunku do pierwszego kwartału 2004 r. obroty podmiotów zrzeszonych w ZAPT wzrosły o 31 proc. – do 103 mln zł. W okresie styczeń-marzec 2005 r. przeciętny pracownik tymczasowy był zatrudniony przez ponad pięć tygodni, a łączna liczba godzin przepracowanych za pośrednictwem agencji należących do ZAPT wyniosła ponad 7 mln.
Akcja edukacyjna

REKLAMA

ZAPT prowadzi liczne działania zmierzające do popularyzowania pracy tymczasowej oraz tworzenia jednolitych standardów etycznych dla całego środowiska. Jednym z przedsięwzięć jest akcja medialna „Uczciwa praca tymczasowa” realizowana w największych miastach Polski. Głównym postulatem organizacji jest promowanie działań na podstawie obowiązujących przepisów. Zgodnie z polskim prawem pracownicy tymczasowi powinni być zatrudniani na umowę o pracę, gwarantującą dostęp do świadczeń medycznych, urlop wypoczynkowy, wypłacanie dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych, opłacenie podatku, składek na ZUS i pozostałych świadczeń przysługujących każdemu zatrudnionemu.

REKLAMA

– Wielu pracowników nie zdaje sobie sprawy z przysługujących im uprawnień. Godzą się na umowy cywilnoprawne, nie wiedząc, że w większości przypadków pracodawca jest zobowiązany do zawarcia normalnej umowy o pracę, gwarantującej pełen zakres świadczeń. – twierdzi Agnieszka Buli, członek zarządu ZAPT.

W ogólnej liczbie zatrudnionych za pośrednictwem agencji, osoby zatrudnione na umowę o pracę stanowią ponad 85 proc. Zgodnie z danymi z Ministerstwa Pracy i Gospodarki, średnia dla całego rynku wynosi ok. 65 proc., co oznacza, że pozostałe 35 proc. pracowników jest zatrudnianych na umowy cywilnoprawne.

Rozwój branży

REKLAMA

– W 2005 r. liczba firm zrzeszonych w ZAPT wzrosła o 50 proc. Zmiana statutu, znosząca próg minimalnego kapitału zakładowego, umożliwiła mniejszym podmiotom wstąpienie do związku. Szeregi organizacji zasiliło 5 nowych agencji: Kontrakt, Fenix, Benefit, Grupa Tempo oraz Vicar – zauważa Iwona Kobus, kierownik biura ZAPT. Zainteresowanie członkostwem w organizacji wynika z coraz powszechniejszego zrozumienia konieczności uporządkowania rynku, tworzenia jednolitych reguł postępowania obowiązujących wszystkie agencje.

– Chcemy, aby nasza organizacja reprezentowała całe środowisko pracy tymczasowej. Polski rynek tworzą małe i duże agencje. Zapraszamy do współpracy wszystkie firmy działające zgodnie z prawem i zasadami wyszczególnionymi w naszym kodeksie etycznym. Głównym kryterium przynależności jest uczciwe traktowanie pracowników. Agencje nadużywające umów cywilnoprawnych nie mogą przystąpić do organizacji. Każda agencja zamierzająca przystąpić do związku przechodzi procedurę, której celem jest sprawdzenie jej wiarygodności i reputacji – dodaje Kajetan Słonina, prezes ZAPT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Grzegorz Kozyra
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA