reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rosną obroty i liczba stanowisk

Rosną obroty i liczba stanowisk

Związek Agencji Pracy Tymczasowej przedstawił najnowsze dane dotyczące rozwoju rynku pracy tymczasowej, jaki nastąpił w ciągu ostatniego roku. Agencje zrzeszone w ZAPT zawarły około 50 tys. umów o pracę, co stanowi ok. 50 proc. wszystkich umów o pracę zawartych przez polskie agencje pracy tymczasowej.

Z porównania danych z pierwszych kwartałów 2005 i 2004 r. wynika, że pomimo utrudnień formalnych, wynikających z wejścia w życie ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, rynek rozwija się dynamicznie. Wzrost popularności elastycznej formy zatrudnienia spowodował, że w stosunku do pierwszego kwartału 2004 r. obroty podmiotów zrzeszonych w ZAPT wzrosły o 31 proc. – do 103 mln zł. W okresie styczeń-marzec 2005 r. przeciętny pracownik tymczasowy był zatrudniony przez ponad pięć tygodni, a łączna liczba godzin przepracowanych za pośrednictwem agencji należących do ZAPT wyniosła ponad 7 mln.
Akcja edukacyjna

ZAPT prowadzi liczne działania zmierzające do popularyzowania pracy tymczasowej oraz tworzenia jednolitych standardów etycznych dla całego środowiska. Jednym z przedsięwzięć jest akcja medialna „Uczciwa praca tymczasowa” realizowana w największych miastach Polski. Głównym postulatem organizacji jest promowanie działań na podstawie obowiązujących przepisów. Zgodnie z polskim prawem pracownicy tymczasowi powinni być zatrudniani na umowę o pracę, gwarantującą dostęp do świadczeń medycznych, urlop wypoczynkowy, wypłacanie dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych, opłacenie podatku, składek na ZUS i pozostałych świadczeń przysługujących każdemu zatrudnionemu.

– Wielu pracowników nie zdaje sobie sprawy z przysługujących im uprawnień. Godzą się na umowy cywilnoprawne, nie wiedząc, że w większości przypadków pracodawca jest zobowiązany do zawarcia normalnej umowy o pracę, gwarantującej pełen zakres świadczeń. – twierdzi Agnieszka Buli, członek zarządu ZAPT.

W ogólnej liczbie zatrudnionych za pośrednictwem agencji, osoby zatrudnione na umowę o pracę stanowią ponad 85 proc. Zgodnie z danymi z Ministerstwa Pracy i Gospodarki, średnia dla całego rynku wynosi ok. 65 proc., co oznacza, że pozostałe 35 proc. pracowników jest zatrudnianych na umowy cywilnoprawne.

Rozwój branży

– W 2005 r. liczba firm zrzeszonych w ZAPT wzrosła o 50 proc. Zmiana statutu, znosząca próg minimalnego kapitału zakładowego, umożliwiła mniejszym podmiotom wstąpienie do związku. Szeregi organizacji zasiliło 5 nowych agencji: Kontrakt, Fenix, Benefit, Grupa Tempo oraz Vicar – zauważa Iwona Kobus, kierownik biura ZAPT. Zainteresowanie członkostwem w organizacji wynika z coraz powszechniejszego zrozumienia konieczności uporządkowania rynku, tworzenia jednolitych reguł postępowania obowiązujących wszystkie agencje.

– Chcemy, aby nasza organizacja reprezentowała całe środowisko pracy tymczasowej. Polski rynek tworzą małe i duże agencje. Zapraszamy do współpracy wszystkie firmy działające zgodnie z prawem i zasadami wyszczególnionymi w naszym kodeksie etycznym. Głównym kryterium przynależności jest uczciwe traktowanie pracowników. Agencje nadużywające umów cywilnoprawnych nie mogą przystąpić do organizacji. Każda agencja zamierzająca przystąpić do związku przechodzi procedurę, której celem jest sprawdzenie jej wiarygodności i reputacji – dodaje Kajetan Słonina, prezes ZAPT.


Grzegorz Kozyra
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama