REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w kodeksie karnym skarbowym

REKLAMA

Przedsiębiorcy krytykują projekt nowelizacji kodeksu karnego skarbowego, a Ministerstwo Sprawiedliwości sprzeciwia się opracowanym w resorcie finansów poprawkom.Sejmowa Nadzwyczajna Komisja do spraw Kodyfikacji zarekomenduje przyjęcie poprawek do nowelizacji kodeksu karnego skarbowego (k.k.s.) i kodeksu wykroczeń zaostrzających kary za przestępstwa paliwowe.
Ministerstwo Finansów przekonało posłów, by zgłosili je po tym, jak resortowi nie udało się zrównać stawki akcyzy na paliwa opałowe i napędowe. Chodzi m.in. o podwyższenie górnego wymiaru kary do pięciu lat. Komisja sprzeciwiła się natomiast poprawce do kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, która pozwoliłaby inspektorom kontroli skarbowej i funkcjonariuszom celnym wystawiać mandaty (do 3 tys. zł) za jazdę na paliwach opałowych. Poselskie poprawki inspirowane przez resort finansów torpeduje Ministerstwo Sprawiedliwości, reprezentujące rząd w pracach nad nowelizacją k.k.s.
– Naszym zdaniem projekt zakłada wystarczający stopień penalizacji tego typu przestępstw. Poza tym poprawki burzą spójność k.k.s. Zmiany w pozostałych kodeksach mógłby zakwestionować Trybunał Konstytucyjny – tłumaczy Andrzej Grzelak, wiceminister sprawiedliwości.
Nowelizację k.k.s. (jako całość), która generalnie zaostrza kary za przestępstwa skarbowe, krytykują też przedsiębiorcy. Rafał Iniewski z PKPP Lewiatan tłumaczy, że ze względu na słabą jakość przepisów podatkowych łatwo dopuścić się przestępstwa skarbowego.
– Jeżeli przestępstawa skarbowe są dużym problemem, to dlaczego tak mało jest aktów oskarżenia z k.k.s. i wyroków opartych na tym kodeksie – mówi R. Iniewski.
Jacek Wróblewski, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, uważa, że problem nie leży w wysokości kar, ale w ich skutecznym stosowaniu.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Musiał
OPINIA
Mirosław Barszcz, partner z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe
Najważniejsze zmiany w kodeksie karnym skarbowym polegają na zaostrzeniu wysokości kar za przestępstwa skarbowe. Myślę, że trzeba powtarzać bez końca, że wyższe kary nie spowodują spadku liczby przestępstw. Na wykładach z prawa karnego uczono nas, że w średniowieczu do największej liczy rozbojów dochodziło w czasach, kiedy najczęściej dokonywano egzekucji za te przestępstwa. Trzeba zreformować system ścigania przestępstw. Należy zacząć od innego zdefiniowania zadań urzędów kontroli skarbowej. Teraz ich funkcje w znacznej mierze dublują się z zadaniami urzędów skarbowych. Moim zdaniem UKS-y powinny być służbami mundurowymi, swego rodzaju policją skarbową zajmującą się ściganiem przestępców, którzy mają olbrzymie nielegalne źródła dochodów i nie płacą podatków, a nie kontrolami w przedsiębiorstwach.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA