reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Szturm na dodatki z ZUS i KRUS

Szturm na dodatki z ZUS i KRUS

Jutro wchodzi w życie ustawa przewidująca wypłatę dodatku dla emerytów, rencistów oraz osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne. W ZUS i KRUS (głównie o­ne wypłacą dodatki) panuje ogromny ruch, a instytucje te spodziewają się, że będzie o­n jeszcze większy. Od poniedziałku będą już wydawane decyzje o przyznaniu dodatku tym, którzy wcześniej złożyli wnioski.

Wypłatę dodatku przewiduje ustawa z dnia 20 maja br. o dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny (Dz.U. nr 102, poz. 852). Wcześniej zaczął obowiązywać przepis, który nałożył na instytucje wypłacające świadczenia (ZUS, KRUS, organy rentowe tzw. służb mundurowych) obowiązek wysłania do 15 czerwca do osób je pobierających listu z informacją o warunkach otrzymania dodatku. Jego adresatami jest ponad 10 mln osób. Wiele z nich udaje się do instytucji wypłacających im świadczenia, aby złożyć wnioski o dodatek. Duży ruch w oddziałach ZUS zaczął się już na początku tygodnia.

– Spodziewamy się, że wnioski o dodatki złoży do ZUS około 5 mln osób, z czego około 3,5 mln go otrzyma – informuje wiceprezes Zakładu Wanda Pretkiel. – Ponieważ o dodatki będzie się starać ogromna liczba osób, uruchomimy w naszych placówkach dodatkowe „okienka” i wydłużymy godziny ich pracy – deklaruje Aleksandra Wiktorow, prezes ZUS. Podobnie wypowiada się też rzecznik prasowy KRUS Maria Lewandowska.

– W naszych oddziałach już notujemy duże zainteresowanie uzyskaniem dodatku, a spodziewamy się jeszcze większego ruchu. Dlatego kierownicy oddziałów skierują do działów zajmujących się jego wypłatą więcej pracowników – podkreśla rzecznik KRUS.

Największego ruchu w ZUS i KRUS można spodziewać się od przyszłego tygodnia. Większość osób będzie bowiem chciała złożyć wnioski o dodatek do końca najbliższego czwartku – wtedy ma on być wypłacony wcześniej (patrz ramka).

Dodatek przysługuje tym świadczeniobiorcom, których dochód netto w ub.r. nie przekroczył 9600 zł. Wyniesie 10 proc. różnicy między 9600 zł a jego faktycznym dochodem.

Ważne terminy

• do 15 czerwca instytucje wypłacające świadczenia poinformowały osoby je pobierające o warunkach otrzymania dodatku,
• aby go otrzymać, trzeba złożyć do nadawców tego listu do końca lipca br. oświadczenie lub wniosek,
• jeśli zrobi się to do końca czerwca – dodatek będzie wypłacony do końca sierpnia (jeśli do końca lipca – we wrześniu),
• osoby, które nie złożą do września oświadczenia ani wniosku, nie będą miały prawa wystąpić o dodatek.

Bartosz Marczuk

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama