REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Możliwe 3,2 mld zł niedoboru w FUS

REKLAMA

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, z którego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca m.in. emerytury, może mieć w tym roku 3,2 mld złotych niedoboru. Brakujące środki zostaną uzupełnione z kredytów bankowych, które zaciąga ZUS - poinformował wiceprezes ZUS Ireneusz Fąfara.
Według wyliczeń ZUS, na mniejsze wpływy do Funduszu złoży się niższy o 1 proc. od planowanego w budżecie wzrost funduszu płac - o 750 mln zł. 1,85 mld zł straci FUS z powodu odrzucenia przez Sejm proponowanego zwiększenia składki na ubezpieczenie społeczne od osób prowadzących działalność gospodarczą i modyfikacji innych rozwiązań z programu ograniczenia i uporządkowania wydatków publicznych b. wicepremiera Jerzego Hausnera.

Pozostałe 600 mln zł to koszty likwidacji świadczeń z tzw. starego portfela oraz przyznanie dodatków pieniężnych do najniższych emerytur i rent - podał wiceprezes ZUS.

"Te szacunki wynikają z danych za I kwartał 2005 r." - wyjaśnił Fąfara. "Tak jak w poprzednich latach ZUS będzie pokrywał ten niedobór z kredytów bankowych. Być może minister finansów, jak w 2004 r. w związku z lepszą sytuacją gospodarczą, przyzna dodatkową dotację" - powiedział wiceprezes ZUS. "Wtedy były to 2 mld zł" - przypomniał.

Fąfara podał, że zadłużenie w bankach na wypłatę świadczeń z FUS wynosiło 15 czerwca 4,1 mld zł. Koszt obsługi kredytów w 2004 r. wyniósł 236,4 mln zł. Od stycznia do maja za obsługę kredytów zapłacono 124,2 mln zł. Do Otwartych Funduszy Emerytalnych ZUS przekaże w tym roku ok. 11-11,2 mld zł i 1 mld zł w obligacjach.

Od stycznia do końca maja przekazał 4,947 mld zł oraz 14,2 mln zł z tytułu odsetek od nieterminowych wpłat. Przekazano też w tym okresie 404,4 mln zł w obligacjach.

Od początku stycznia do końca maja na rachunek ubezpieczenia społecznego wpłynęło 35,799 mld zł. W tym samym okresie 2004 roku wpłaty te wyniosły 33,215 mld zł.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA