| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Greenspan za liberalizacją juana

Greenspan za liberalizacją juana

Alan Greenspan, szef Federalnej Rezerwy USA, rzucił swój autorytet na szalę, przyłączając się do apeli o liberalizację wymiany chińskiej waluty, juana.

Ameryka od dłuższego czasu twierdzi, że Chiny sztucznie utrzymują kurs juana poniżej wartości rynkowej, co daje chińskiemu eksportowi niesprawiedliwe korzyści. Greenspan wyraził przeświadczenie, że Chiny mogą uzdrowić sytuację dość szybko. Ale jego chiński odpowiednik, szef banku centralnego Zhou Xiaochuan, dał do zrozumienia, iż do takiej decyzji jeszcze wciąż daleko.

Greenspan wystąpił na wideokonferencji przedstawicieli banków centralnych w Pekinie za pośrednictwem łączy satelitarnych, dowodząc, iż także Chiny odniosą korzyści z liberalizacji kursu wymiany juana. Szef amerykańskiego banku centralnego podkreślił, że obecny system pieniężny szkodzi chińskiej gospodarce, gdyż promuje on nieskuteczność. Poza tym podtrzymując sztywny kurs swej waluty wobec dolara, Pekin jest zmuszony do kupowania olbrzymich ilości dolarowych aktywów, co przecież nie może się dziać „bez końca”.

Zhou ripostował, że Chiny muszą przede wszystkim brać pod uwagę potrzeby krajowej gospodarki, dostrzegając też wymogi gospodarki globalnej. – Obecny klimat nie jest korzystny dla podejmowania w Chinach takich reform – argumentował Zhou i dodał, że sztywny kurs waluty pozwala Państwu Środka na podtrzymywanie wysokiego poziomu zatrudnienia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »