reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > ZUS. Niższe składki prowadzących działalność

ZUS. Niższe składki prowadzących działalność

Od jutra o prawie 5,5 zł zmniejszą się koszty w firmach należących do osób prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą. To wynik tego, że zapłacą o­ne mniej na składkę zdrowotną.

W marcu, kwietniu i maju br. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (opłacane w kwietniu, maju i czerwcu) dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących, twórców i artystów, wybranych osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu, a także wspólników jednoosobowej spółki z o.o. oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 1443,28 zł (tj. 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w III kwartale 2004 r., czyli 2405,46 zł).

Wzrost tego wynagrodzenia w I kwartale 2005 r. (wyniosło 2415,45 zł, w związku z czym podstawa wymiaru wyniesie nie mniej niż 1449,27 zł) spowoduje niewielką podwyżkę opłacanych przez te osoby składek na ubezpieczenia społeczne. Za czerwiec, lipiec i sierpień nie będą one mogły być niższe od kwot:

■ na ubezpieczenie emerytalne 282,90 (19,52 proc. podstawy wymiaru), czyli wzrost o 1,17 zł,
■ na ubezpieczenia rentowe 188,41 zł (13 proc. podstawy wymiaru), czyli wzrost o 0,78 zł,
■ na ubezpieczenie chorobowe 35,51 zł (2,45 proc. podstawy wymiaru), czyli wzrost o 0,15 zł,
■ na Fundusz Pracy 35,51 zł (2,45 proc. podstawy wymiaru), czyli wzrost o 0,15 zł.

Podstawę wymiaru składki na ich ubezpieczenie zdrowotne stanowić będzie natomiast zadeklarowana kwota, nie niższa niż 1818,93 zł (75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w I kwartale 2005 r., włącznie z wypłatami z zysku). Składka na to ubezpieczenie nie może być niższa niż 8,50 proc. wymienionego wynagrodzenia. Wyniesie więc 154,61 zł, co stanowi spadek o 7,82 zł. Ponadto osoby te muszą (po samodzielnym ustaleniu stopy procentowej) opłacić składki na ubezpieczenie wypadkowe. Zakładając, że wyniesie ona 1,93 proc. podstawy wymiaru, składka wyniesie 27,97 zł, czyli 0,11 zł więcej niż teraz.

Łącznie składki osób prowadzących działalność (przy założeniu, że opłacają składkę wypadkową w wysokości 1,93 proc. i dobrowolnie składkę chorobową) wyniosą prawie 725 zł. Spadną więc od czerwca prawie o 5,5 zł.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Jan Górski

Kancelaria specjalizująca się w sprawach dotyczących odszkodowań od Skarbu Państwa (gminy, powiatu), a także w prawie nieruchomości (w tym zasiedzenia), prawie spółek oraz prawie spadkowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama