REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obecny poziom stóp gwarantuje realizację celu RPP

REKLAMA

Obecny poziom stóp procentowych gwarantuje realizację celu inflacyjnego na poziomie zbliżonym do 2,5 proc. Majowa projekcja inflacyjna pokaże, że w ciągu najbliższych dwóch lat możliwa jest inflacja bliska 2,5 procent - uważa Dariusz Filar z Rady Polityki Pieniężnej.
"Należy patrzeć na nasze aktualne decyzje - przyjęliśmy nastawienie neutralne, a to wskazuje, że podwyżki i obniżki stóp są równie prawdopodobne, czyli jesteśmy na poziomie stopy, która gwarantuje nam realizację celu, czyli utrzymanie inflacji na poziomie zbliżonym do 2,5 procent" - powiedział Filar w środę późnym wieczorem w telewizji TVN24.

"Sądzę, że najnowsza projekcja inflacji, którą przedstawimy na koniec maja takie uwarunkowania będzie prezentowała - przy poziomie dzisiejszym stopy referencyjnej, na poziomie 5,5 procent, stabilna inflacja, zbliżona do 2,5 proc. w perspektywie najbliższych dwóch lat jest możliwa" - dodał.

Ostatnia, lutowa projekcja NBP na lata 2005-2007 wskazywała, że pod koniec 2005 roku inflacja spadnie do poziomu celu RPP, a na dobre ustabilizuje się w okolicach 2,5 proc. w 2007 roku. Po marcowej i kwietniowej redukcji łącznie o 100 pkt. bazowych najważniejsza stopa banku centralnego, referencyjna obniżyła się do 5,5 proc.

W kwietniu RPP niespodziewanie przeszła do neutralnego z łagodnego nastawienia w polityce monetarnej. Zdaniem Filara przedstawione założenia makroekonomiczne do przyszłorocznego budżetu w zakresie wzrostu gospodarczego są ostrożne, a w zakresie inflacji - optymistyczne.

Według prognoz resortu finansów wzrost gospodarczy w 2006 roku wyniesie co najmniej 4 proc., a inflacja około 1,5 proc., czyli w dolnym przedziale dopuszczalnego pasma wahań celu inflacyjnego 1,5-3,5 proc.

"4 proc., to pewnie dolna granica wzrostu, jakiego możemy się spodziewać. NBP spodziewa się wzrostu nieco wyższego, o jeden punkt procentowy" - powiedział Filar.

"Przyjęcie inflacji średniorocznej na poziomie 1,5 procent oznacza, że ministerstwo oczekuje, że przez cały przyszły rok inflacja będzie się znajdowała na dolnej granicy pasma wahań, jaką przyjmuje RPP. My jesteśmy zdania, że przejściowo i to w tym roku taki poziom może być notowany. W przyszłym roku spodziewamy się inflacji bliżej celu, a więc bliżej 2-2,5 procent" - dodał.

Cel inflacyjny RPP wynosi 2,5 proc. z możliwością odchyleń o 1 pkt. proc.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA