| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Lepiej zapobiegać ryzyku

Lepiej zapobiegać ryzyku

W Polsce blisko 10 proc. wpływów budżetowych z podatków to efekt przeprowadzonych kontroli. Tymczasem przedsiębiorcy nie przywiązują jeszcze zbyt dużego znaczenia do zarządzania ryzykiem podatkowym.

Jest to jedno z ważniejszych zagadnień, którego rola uwidacznia się w przypadku konfliktu z organami podatkowymi.
Jak wynika z informacji zebranych przez Ernst & Young, blisko 10 proc. wpływów budżetowych z podatków to efekt przeprowadzonych kontroli. Wynika z tego, że podatnicy nie zauważają co dziesiątej złotówki swoich zobowiązań. Gdyby dodatkowo możliwe było uwzględnienie błędów niewykrytych przez kontrole, odsetek ten byłby jeszcze większy. Pokazuje to faktyczną skalę ryzyka podatkowego w Polsce. – Zarządzanie ryzykiem obejmuje dwa obszary, zarówno ten świadomy (gdy wynika to z przyjętej polityki firmy), jak i ten nieświadomy, który wynika z niezauważonych problemów, a materializujący się w momencie kontroli – zaznaczył Krzysztof Sachs, partner w Ernst & Young.

Świadome zarządzanie ryzykiem, na które składa się przede wszystkim efektywna polityka szkoleniowa, wewnętrzne procedury kontrolne i organizacyjne oraz odpowiednio dostosowany do warunków podatkowych ewidencyjny system informatyczny powodują, że zarządzanie może stać się skutecznym orężem w późniejszej walce z organami podatkowymi. Lepiej jest zapobiegać ryzyku, prowadząc odpowiednią politykę w tym zakresie, niż później ponosić jego konsekwencje.

Z kolei Grażyna Młynarczyk, starszy menedżer z działu podatkowego Ernst & Young, zwracała uwagę na kwestie odpowiednich działań mających na celu opracowanie i wdrożenie wewnętrznych procedur zapewniających zarządzanie ryzykiem podatkowym. Jednak o przyjętym modelu decyzyjnym, czyli bardziej konserwatywnym (ostrożnym) lub liberalnym (agresywnym) podejściu do zarządzania ryzykiem podatkowym, firma powinna decydować zawsze w swoich procedurach wewnętrznych.
Bogdan Świąder


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK