REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek osłabia się czekając na decyzję RPP

REKLAMA

Polska waluta osłabia się w oczekiwaniu na środową decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Inwestorzy oczekują redukcji o 50 pkt. bazowych, dlatego zamykają pozycje, co osłabia złotego.
Ceny obligacji nie zmieniły się istotnie w porównaniu do wtorkowego zamknięcia. W środę rano złoty osłabił się do 11,3 proc. po mocnej stronie parytetu z 11,7 proc. we wtorek. W środę około 9.25 za euro płacono 4,2280 zł wobec 4,2050 zł we wtorek na zamknięciu, a za dolara 3,27 zł wobec 3,2440 zł. Natomiast euro kosztowało 1,2915 dolara wobec 1,2955 dolara we wtorek.

"Od rana złoty się osłabia. Od otwarcia na poziomach 4,2050 zł za euro i 3,2550 zł za dolara nastąpiła fala osłabienia do maksymalnych kursów 4,2350 zł za euro i 3,2750 zł za dolara. Inwestorzy zagraniczni zamykają pozycje, bo oczekują obniżki stóp o 50 pkt. bazowych" - powiedział Andrzej Krzemiński, diler walutowy Banku BPH. Jego zdaniem do ogłoszenia decyzji RPP kurs złotego wobec euro będzie poruszał się w przedziale 4,21-4,24. "Decyzja o obniżce o 25 pkt. bazowych może spowodować lekkie umocnienie złotego, natomiast o 50 pkt. - albo stabilizację albo lekkie osłabienie. Redukcja o 50 pb jest już zdyskontowana" - dodał Krzemiński.

W środę około południa RPP ogłosi decyzję dotyczącą stóp procentowych. Zdaniem większości ekonomistów, Rada obniży stopy procentowe o co najmniej 25 punktów bazowych. W ostatniej ankiecie PAP wszyscy z 19 ankietowanych ekonomistów spodziewają się redukcji stóp. Jedenastu z nich mówi, że może ona wynieść 25 pb, a ośmiu liczy na cięcie o 50 pb.

Na rynku długu środowe otwarcie nie przyniosło większych zmian. Podobnie jak w przypadku kursu złotego inwestorzy wycenili już redukcję o 50 pkt. bazowych. Większość jednak powstrzymuje się z decyzjami do wyniku posiedzenia RPP.

"Do ogłoszenia decyzji RPP obligacje będą stabilne. Decyzja o 50 pb redukcji może spowodować umocnienie, szczególnie na krótkim końcu krzywej dochodowości, a obniżka o 25 pb może przyczynić się do korekty na całej krzywej dochodowości" - powiedział Marek Kaczor, diler PKO BP.

Ceny obligacji na rynkach bazowych, szczególnie w przypadku niemieckich bundów, spadały, ale nie miało to przełożenia na rynek polski. W środę około 9.30 rentowność dwuletnich papierów wynosiła 5,30 proc. wobec 5,29 proc. we wtorek, pięcioletnich 5,45 proc. wobec 5,43 proc., a dziesięcioletnich 5,46 proc., czyli tak smao jak we wtorek.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA