REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silna wyprzedaż złotego

REKLAMA

Złoty od początku wtorkowej sesji traci na wartości, głównie za sprawą inwestorów zagranicznych, którzy zamykają pozycje w walutach rynków wschodzących.
Osłabienie się złotego spowodowało także spadek cen polskich papierów dłużnych, choć nie był on tak gwałtowny. Około 9.30 za euro płacono 4,2170 zł wobec 4,1923 zł na poniedziałkowym zamknięciu.

Dolara wyceniano na 3,2350 zł w porównaniu do 3,2254 zł. Odchylenie od parytetu wynosiło 11,8 proc. "Złoty jest sprzedawany. Zagranica wychodzi z naszego rynku walutowego" - powiedział Marcin Bilbin, analityk Pekao SA.

"Wszystko zaczęło się od wyprzedaży na rynku akcji. To spowodowało awersję do ryzyka, a przez to cierpią waluty krajów wschodzących" - dodał. Złoty tracił już w poniedziałek, co część dealerów tłumaczyła niepokojem politycznym i osłabianiem się walut całego regionu. Za osłabiającym się złotym podążają obligacje, choć spadek cen w tym przypadku nie jest gwałtowny.

Około 9.40 rentowność dwuletnich papierów wynosiła 5,42 proc. wobec 5,41 proc. w poniedziałek, pięcioletnich 5,53 proc. w porównaniu do 5,50 proc., zaś dziesięcioletnich 5,51 proc. względem 5,49 proc. "Osłabienie złotego jest bardzo odczuwalne. Sytuacja na rynkach bazowych też nie wygląda dobrze. Do tego jest jeszcze aukcja obligacji pięcioletnich w środę. Co prawa podaż nie jest duża, ale może być problem z ulokowaniem tego przy takim sentymencie na rynku" - ocenia Przemysław Magda, analityk Banku Handlowego.

Ministerstwo Finansów zaoferuje na przetargu w środę 20 kwietnia obligacje PS0310 o wartości 2,5 mld zł. "Jest duże prawdopodobieństwo, że nie będzie zagranicy na tym przetargu. Może się powtórzyć scenariusz sprzed tygodnia, czyli niezbyt udana aukcja obligacji dziesięcioletnich" - dodał Magda.
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA