REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zeznanie PIT-38

REKLAMA

Rozliczenie osiągniętych w ub.r. dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych sprawia obecnie podatnikom najwięcej kłopotów - wynika z sygnałów docierających do „Gazety Prawnej”. Niewykluczone, że wiele osób już po złożeniu rocznego zeznania PIT-38 może być wzywanych do urzędów skarbowych dla wyjaśnienia spornych kwestii.

Okazuje się, że to wcale nie zawiłe przepisy dotyczące rozliczania prowadzonej na zasadach ogólnych działalności gospodarczej, opodatkowania dochodów ze stosunku pracy czy też korzystania z ulg przysparzają teraz podatnikom najwięcej problemów. Regulacje te, mimo nieustannych zmian w ciągu ostatnich lat, podatnicy zdążyli już dość dobrze poznać.

REKLAMA

Natomiast niezwykle twardym orzechem do zgryzienia jest obecnie dla wielu osób rozliczenie osiągniętych w ub.r. dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. W tym celu należy wypełnić specjalny formularz PIT-38 i złożyć go w urzędzie skarbowym najpóźniej do 2 maja br. (w tym roku 30 kwietnia, o którym mowa w ustawie o PIT, wypada w sobotę).

W tym samym terminie trzeba również zapłacić podatek. Taki dochód podlega opodatkowaniu 19-proc. stawką.

REKLAMA

Zapewne nie bez znaczenia jest to, że zeznanie podatkowe PIT-38 podatnicy składają po raz pierwszy. Jak podkreśla doradca podatkowy Robert Morawski, lektura druku PIT-38 i broszury objaśniającej sposób wypełniania tego zeznania pozwala wnioskować, że do wypełnienia rubryk 20-27 dotyczących dochodów (strat) wystarczą dane przeniesione z otrzymanych z domów maklerskich informacji PIT-8C.

Tymczasem informacji takiej możemy nie otrzymać. Wynika to zarówno ze złej redakcji przepisu nakładającego obowiązek wystawienia tej informacji, jak i z tego, że przy dużej liczbie innych problemów dom maklerski może na skutek zwykłego błędu informacji PIT-8C nie wysłać. Należy ponadto pamiętać, że domy maklerskie nie uczestniczą we wszystkich transakcjach na rynku kapitałowym, które należy ujawnić w zeznaniu podatkowym. Nie mają więc danych o transakcjach pozostających poza zakresem ich zainteresowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatnicy muszą pamiętać, że w zeznaniu PIT-38 należy ujawnić wszystkie dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (np. akcji, obligacji), instrumentów finansowych (np. kontraktów terminowych) oraz udziałów w spółkach mających osobowość prawną (np. spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością), bez względu na sposób ich nabycia (np. zakup, zamiana) i bez względu na to, czy podatnik o takich dochodach otrzymał informację PIT-8C. – Brak informacji PIT-8C nie zwalnia nas od odpowiedzialności za złożenie zeznania podatkowego i wpłatę prawidłowej kwoty podatku – ostrzega Robert Morawski.

Także Andrzej Taudul, senior manager w PricewaterhouseCoopers, podkreśla, że podatnik jest zobowiązany do samodzielnego rozliczenia przychodów, dla których nie uzyskał informacji PIT-8C, np. z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny.

Krzysztof Tomaszewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA