reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zeznanie PIT-38

Zeznanie PIT-38

Rozliczenie osiągniętych w ub.r. dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych sprawia obecnie podatnikom najwięcej kłopotów - wynika z sygnałów docierających do „Gazety Prawnej”. Niewykluczone, że wiele osób już po złożeniu rocznego zeznania PIT-38 może być wzywanych do urzędów skarbowych dla wyjaśnienia spornych kwestii.

Okazuje się, że to wcale nie zawiłe przepisy dotyczące rozliczania prowadzonej na zasadach ogólnych działalności gospodarczej, opodatkowania dochodów ze stosunku pracy czy też korzystania z ulg przysparzają teraz podatnikom najwięcej problemów. Regulacje te, mimo nieustannych zmian w ciągu ostatnich lat, podatnicy zdążyli już dość dobrze poznać.

Natomiast niezwykle twardym orzechem do zgryzienia jest obecnie dla wielu osób rozliczenie osiągniętych w ub.r. dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. W tym celu należy wypełnić specjalny formularz PIT-38 i złożyć go w urzędzie skarbowym najpóźniej do 2 maja br. (w tym roku 30 kwietnia, o którym mowa w ustawie o PIT, wypada w sobotę).

W tym samym terminie trzeba również zapłacić podatek. Taki dochód podlega opodatkowaniu 19-proc. stawką.

Zapewne nie bez znaczenia jest to, że zeznanie podatkowe PIT-38 podatnicy składają po raz pierwszy. Jak podkreśla doradca podatkowy Robert Morawski, lektura druku PIT-38 i broszury objaśniającej sposób wypełniania tego zeznania pozwala wnioskować, że do wypełnienia rubryk 20-27 dotyczących dochodów (strat) wystarczą dane przeniesione z otrzymanych z domów maklerskich informacji PIT-8C.

Tymczasem informacji takiej możemy nie otrzymać. Wynika to zarówno ze złej redakcji przepisu nakładającego obowiązek wystawienia tej informacji, jak i z tego, że przy dużej liczbie innych problemów dom maklerski może na skutek zwykłego błędu informacji PIT-8C nie wysłać. Należy ponadto pamiętać, że domy maklerskie nie uczestniczą we wszystkich transakcjach na rynku kapitałowym, które należy ujawnić w zeznaniu podatkowym. Nie mają więc danych o transakcjach pozostających poza zakresem ich zainteresowania.

Podatnicy muszą pamiętać, że w zeznaniu PIT-38 należy ujawnić wszystkie dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (np. akcji, obligacji), instrumentów finansowych (np. kontraktów terminowych) oraz udziałów w spółkach mających osobowość prawną (np. spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością), bez względu na sposób ich nabycia (np. zakup, zamiana) i bez względu na to, czy podatnik o takich dochodach otrzymał informację PIT-8C. – Brak informacji PIT-8C nie zwalnia nas od odpowiedzialności za złożenie zeznania podatkowego i wpłatę prawidłowej kwoty podatku – ostrzega Robert Morawski.

Także Andrzej Taudul, senior manager w PricewaterhouseCoopers, podkreśla, że podatnik jest zobowiązany do samodzielnego rozliczenia przychodów, dla których nie uzyskał informacji PIT-8C, np. z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny.

Krzysztof Tomaszewski
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mycka

ekspert specjalizujący się w tematyce samorządowej, działacz polityczny. Specjalizuje się głównie w polityce społecznej oraz ekonomice pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama