reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Cła. Strategia Komisji Europejskiej

Cła. Strategia Komisji Europejskiej

Komisja Europejska przyjęła strategię zmierzającą do ustanowienia nowych uproszczonych reguł pochodzenia dla celów preferencyjnych uzgodnień handlowych UE z niektórymi krajami trzecimi.

Według Komisji obecne reguły pochodzenia określające, które towary zgodnie z preferencyjnymi uzgodnieniami handlowymi mogą być objęte niższą stawką należności celnych, są zbyt skomplikowane i podatne na nadużycia.
– Z ogromnym zadowoleniem odnotowuję, że Komisja przyjęła ramy dla uproszczenia złożonych reguł pochodzenia w przepisach celnych, sprawiając, że w większym stopniu sprzyjają one rozwojowi – powiedział László Kovács, komisarz do spraw podatków i unii celnej.
Proponowane nowe reguły ustalania pochodzenia towarów spowodują, że kraje rozwijające się będą mogły skuteczniej korzystać z preferencji taryfowych oferowanych im przez UE. Propozycje te mają być również korzystne dla podmiotów gospodarczych i dla administracji celnej.
Komisja proponuje, aby zastąpić obecne reguły jednolitą metodą, opartą na wartości dodanej, która byłaby bardziej zrozumiała i sprzyjająca rozwojowi. Celem uzgodnień handlowych dotyczących preferencji jest zwiększenie towarowej wymiany handlowej i dostępu do rynku Wspólnoty dla produktów z krajów rozwijających się. Reguły pochodzenia, które mają na celu zapewnienie, że preferencyjne stawki celne są rzeczywiście stosowane wobec produktów pochodzących z kraju, któremu przyznano preferencję, są zbyt liczne i złożone. Dlatego proponuje się m.in. zastąpienie obecnego systemu dowodzenia pochodzenia za pomocą świadectwa podpisywanego przez eksportera i poświadczanego przez właściwe władze kraju oświadczeniem o pochodzeniu wydawanym przez zarejestrowanych eksporterów.

Bogdan Świąder


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama