REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekaż 1 proc. podatku

REKLAMA

Ruszyła kampania promująca przekazywanie przez podatników 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego.

– Odpis może być bodźcem dla rozwoju filantropii w Polsce – powiedział Tomasz Schimanek z Akademii Rozwoju Filantropii. Z przeprowadzonych w listopadzie badań wynika, że tylko 29 proc. Polaków słyszało o możliwości przekazania części podatku na te cele. W ub.r. podatnicy przekazali na organizacje pożytku publicznego zaledwie 10 mln zł.

REKLAMA

– To świadczy o tym, jak taka kampania jest potrzebna – tłumaczył T. Schimanek.

REKLAMA

Rafał Baniak, wiceminister polityki społecznej wyraził nadzieję, że w tym roku zainteresowanie przekazywaniem pieniędzy będzie większe. Choćby dlatego, że wzrosła liczba organizacji, które można wspierać częścią podatku. W ub.r. na liście Krajowego Rejestru Sądowego było zaledwie 300 takich organizacji, dziś jest już ich ponad 2 tys. Wiceminister powiedział też, że Poczta Polska obniży z 2,5 zł do 1 zł opłaty za przelew 1 proc. podatku. Organizacje ucieszy także informacja, że w tym roku nie będą musiały płacić 600 zł za stronę publikacji w Monitorze Polskim B swoich sprawozdań.

Dla wielu podatników problemem pozostaje procedura przekazywania pieniędzy na organizacje. Niektórych wręcz zniechęca do ich wspierania. Najpierw trzeba bowiem przelać pieniędze, dopiero potem w rozliczeniu PIT obniża się o tę kwotę podatek. Dużo łatwiej byłoby, gdyby to urząd skarbowy przekazywał część podatku na konto wskazanej przez podatnika organizacji.

Ponieważ ubiegłoroczna wielkość wpłat podatników na organizacje pożytku publicznego wyniosła zaledwie 10 mln zł, rząd stworzył program wspierania takich organizacji – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Co roku w ciągu trzech najbliższych lat będzie miał do dyspozycji 30 mln zł, które będzie przekazywał organizacjom pożytku publicznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 Marcin Musiał

Organizacje pożytku publicznego, które zainteresowane są wsparciem ze strony podatników mogą skorzystać z pomocy Akademii Rozwoju Filantropii za pośrednictwem strony internetowej www.jedenprocent.pl. Informacje na temat sposóbu przekazywania 1 proc. podatku znajduja się na stronach www.pozytek.gov.pl, www.jedenprocent.pl, www.pozytek.ngo.pl, a lista organizacji, które mogą korzystać z dotacji podatników na stronie www.mps.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA