| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > ETS o usługach na rzecz ubezpieczycieli

ETS o usługach na rzecz ubezpieczycieli

Czynności „back office”, polegające na wykonywaniu za wynagrodzeniem usług na rzecz zakładu ubezpieczeniowego, nie stanowią usług pokrewnych transakcjom ubezpieczeniowym dokonywanym przez maklera bądź pośrednika ubezpieczeniowego w rozumieniu tego przepisu - stwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

3 marca br. Trybunał Sprawiedliwości WE ogłosił wyrok w sprawie C-472/03, Staatssecretaris van Financien przeciwko Arthur Andersen & Co. Accountants c.s.

W opisywanej sprawie niderlandzki sąd zwrócił się z następującym pytaniem prejudycjalnym: „Jeśli podatnik zawiera z zakładem ubezpieczeniowym (na życie) umowę, która przewiduje w szczególności, że podatnik ten będzie wykonywał większą część czynności faktycznych związanych z transakcjami ubezpieczeniowymi, w tym podejmował co do zasady decyzje wiążące zakład ubezpieczeniowy w przedmiocie zawierania umów i utrzymywania kontaktów z pośrednikami oraz w odpowiednim przypadku z ubezpieczonymi, za wynagrodzeniem, z pomocą wykwalifikowanego personelu i eksperta ubezpieczeniowego oraz gdy umowy ubezpieczenia są zawierane w imieniu zakładu ubezpieczeniowego, który ponosi ryzyko, to czy czynności wykonywane przez tego podatnika na podstawie tej umowy wchodzą w zakres pojęcia „usługi pokrewne, świadczone przez maklerów i pośredników ubezpieczeniowych”, o którym mowa w art. 13 B lit. a) szóstej dyrektywy?”

Trybunał stwierdził, że art. 13 B lit. a) szóstej dyrektywy UE należy interpretować w ten sposób, że czynności „back office”, polegające na wykonywaniu za wynagrodzeniem usług na rzecz zakładu ubezpieczeniowego, nie stanowią usług pokrewnych transakcjom ubezpieczeniowym dokonywanym przez maklera bądź pośrednika ubezpieczeniowego w rozumieniu tego przepisu. Przypomnijmy, że art. 13 B lit. a) szóstej dyrektywy stanowi, iż nie naruszając innych przepisów Wspólnoty, państwa członkowskie zwalniają, na warunkach, które ustalają w celu zapewnienia właściwego i prostego zastosowania zwolnień od podatku i zapobieżenia oszustwom podatkowym, unikaniu opodatkowania lub nadużyciom: transakcje ubezpieczeniowe i reasekuracyjne, wraz z usługami pokrewnymi, świadczonymi przez maklerów i ich przedstawicieli (i pośredników ubezpieczeniowych).

Trybunał stwierdził, że pojęcia używane do oznaczenia zwolnień, o których mowa w art. 13 szóstej dyrektywy, należy interpretować ściśle, zważywszy że te zwolnienia stanowią odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą VAT objęta jest każda usługa świadczona odpłatnie przez podatnika (C-472/03).

Wiesława Moczydłowska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Pakla

doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, ekspert ds. Regulacji Nadzorczych i ALM w Alior Bank SA.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK