| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > MF. Deficyt budżetu państwa wyniósł 6,3 proc.

MF. Deficyt budżetu państwa wyniósł 6,3 proc.

Ministerstwo Finansów szacuje, że w końcu stycznia wydatki budżetu były o ponad 2,2 mld zł wyższe od dochodów. W efekcie deficyt budżetu państwa wyniósł 6,3 proc. planu przewidzianego na cały rok.

Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że w styczniu do kasy państwa wpłynęło 16,6 mld zł. Natomiast wydatki budżetu państwa wyniosły 18,8 mld zł. Deficyt budżetu państwa wyniósł więc 2,2 mld zł, czyli 6,3 proc. z 35 mld zł zaplanowanych na cały rok. Sytuacja jest więc korzystniejsza niż przed rokiem, kiedy to w styczniu deficyt osiągnął poziom 9,3 proc. całorocznego planu i wyniósł 4,2 mld zł. Te proporcje ulegną pogorszeniu. Polska musi wpłacać składkę związaną z członkostwem w Unii Europejskiej. W styczniu wyniosła ona 1,8 mld zł. Była więc wyjątkowo duża, bo Bruksela chciała (spełniliśmy to życzenie), aby wypłacić 270 proc. wcześniej planowanej kwoty miesięcznej – dowiedziała się „GP”. Nasze zobowiązania wobec UE spowodują, że w końcu kwietnia tego roku deficyt budżetu państwa osiągnie 40,4 proc. całorocznego planu. W tym samym okresie ubiegłego roku zaawansowanie planowanego na cały rok niedoboru w budżecie państwa wyniosło 24,3 proc.
W tym roku nastąpi znaczne ograniczenie w poziomie deficytu budżetu państwa. W całym ubiegłym roku wyniósł on 41,5 mld zł (planowano, że wyniesie 45,3 mld zł), a w tym roku ma nie przekroczyć 35 mld zł. Taki wynik będzie dobry, gdyż w tegorocznych wydatkach mieści się pełna składka związana z naszym członkostwem w Unii Europejskiej, zapłacimy ją za cały rok (10,2 mld zł), a nie tak jak w roku ubiegłym, za siedem miesięcy, bo tyle byliśmy członkiem Wspólnoty. Deficyt będzie umiarkowany również dlatego, że nie dopuszczono do rozdęcia wydatków, choć taka pokusa istniała, ponieważ mamy w tym roku wybory parlamentarne.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Janusz K. Kowalski


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gąsecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »