REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

SOKiK. Zakazane klauzule umowne

REKLAMA

Prawomocny wyrok stwierdzający, że dana klauzula umowna jest zakazana, dotyczy tylko i wyłącznie tego przedsiębiorcy, wobec którego wyrok zapadł - orzekł sąd.
Jeśli więc takie samo postanowienie stosuje inna firma, sąd jeszcze raz orzeka o tym, czy klauzula jest zgodna z prawem.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że gdańska spółka naruszyła zbiorowe interesy konsumentów, gdyż stosuje reklamę prasową wprowadzającą w błąd. Rzecz w tym, że spółka, która w rzeczywistości działa w tzw. systemie argentyńskim, zataja tę informacje przed klientami. Ponadto stwarza u czytelników mylne wyobrażenie, że mogą uzyskać pożyczkę lub kredyt. Urząd zarzucał również stosowanie w „Ogólnych warunkach umów” postanowień, które Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał już wcześniej (w sprawach dotyczących innych przedsiębiorców) za niedozwolone i które wpisano do rejestru takich klauzul. Przypomnijmy, że rejestr postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone prowadzi UOKiK – trafiają tam klauzule, które SOKiK uznał za niedozwolone na podstawie prawomocnych wyroków.
Spółka odwołała się do SOKiK, zarzucając urzędowi błędną interpretację prawa. Kodeks postępowania cywilnego stanowi, że prawomocny wyrok ma skutek wobec osób trzecich od chwili wpisania zakazanej klauzuli do rejestru. UOKiK uznał, że taki wyrok jest skuteczny wobec wszystkich. Krótko mówiąc, jeśli dana klauzula widnieje już w rejestrze, oznacza to, że będzie ona niedozwolona także wówczas, gdy zastosuje ją inny przedsiębiorca. Tymczasem, według spółki, prawomocny wyrok dotyczy tylko przedsiębiorcy, wobec którego zapadł.
SOKiK uznał, że spółka naruszyła zbiorowe interesy konsumentów, stosując wprowadzającą w błąd reklamę. Jak jednak stwierdził, nie można uznać, że przedsiębiorca stosował zakazane porozumienia. Podzielił argumentację spółki, zgodnie z którą wyrok w sprawie klauzuli jest wiążący wobec przedsiębiorcy, którego dotyczy. Każdy może więc powoływać się na to, że dana klauzula, wpisana do rejestru, jest niedozwolona, jeśli stosuje ją ten sam przedsiębiorca. Inny przedsiębiorca, który stosuje taką sama klauzulę, musi bowiem mieć prawo obrony. Poza tym, każdą klauzulę umowną należy rozpatrywać w kontekście konkretnej umowy – np. kara umowna w wysokości 1000 zł może być rażąco wygórowana w przypadku kursu językowego, natomiast odpowiednia w przypadku umowy kupna mieszkania.
Wyrok nie jest prawomocny, sygn. akt XVII Ama 74/04.

Ewa Usowicz


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA