| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > RPP. Bez zmiany stóp procentowych

RPP. Bez zmiany stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych, utrzymała również restrykcyjne nastawienie w polityce pieniężnej. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków. Złoty nie zareagował.

Główna stopa interwencyjna nadal pozostaje na poziomie 6,5 proc. W ocenie rady bilans ryzyk dla przyszłej inflacji nie uległ istotnej zmianie od poprzedniego posiedzenia. Dlatego utrzymane zostało restrykcyjne nastawienie – napisano w komunikacie po posiedzeniu.
Rozczarowany jest wicepremier Jerzy Hausner, który powiedział agencji PAP, że były poważne argumenty za zmianą nastawienia w polityce monetarnej. W jego opinii Rada spóźnia się z decyzjami. Dodał, że nikt na razie nie oczekiwał obniżki stóp.
Zdaniem analityków RPP poczeka co najmniej do lutego, kiedy zostanie opublikowana kolejna projekcja inflacji. Wtedy może zdecydować o zmianie nastawienia z restrykcyjnego na neutralne, co z kolei zwiększy prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych. Wczorajszy komunikat po posiedzeniu był zdaniem analityków „zbilansowany” i nie dał rynkowi jednoznacznych sygnałów co dalszych kroków RPP.
Rada zwraca uwagę, że nadal nie obserwuje się wpływu podwyższonych oczekiwań inflacyjnych na dynamikę płac. W styczniu oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych spadły do poziomu 4,1 proc. z 4,3 proc. w grudniu 2004 r. Informacje napływające z gospodarki są jednak w ocenie RPP niejednoznaczne. Przedsiębiorstwa sygnalizują spadek nowych zamówień oraz możliwość obniżenia produkcji, a jednocześnie widać optymistyczne plany dotyczące nowych inwestycji i utrzymujące się wysokie wykorzystanie mocy wytwórczych. Rada podała, że aprecjacja złotego w 2004 roku będzie obniżać inflację również w 2005 roku. Jednak podkreśla, że od ostatniego posiedzenia RPP został zahamowany trend wzrostowy polskiej waluty.
RPP zwróciła uwagę na poprawę koniunktury w Stanach Zjednoczonych i lepsze nastroje w strefie euro.
Większość analityków przewiduje, że Rada może w tym roku obniżyć stopy o 50–75 pkt bazowych łącznie, ale prognozowane są różne terminy.
Zdaniem Piotra Soroczyńskiego, głównego ekonomisty BOŚ zmiany nastawienia w polityce monetarnej można się spodziewać dopiero w maju, kiedy będzie wiadomo, czy wystąpi tzw. efekt wysokiej bazy i spadek kwietniowej inflacji. Pierwszą obniżkę stóp w czerwcu lub lipcu o 25 pkt bazowych, a kolejną we wrześniu lub październiku, również o 25 pkt bazowych prognozuje ekonomista BOŚ. Z kolei Katarzyna Zajdel-Kurowska, główna ekonomistka Banku Handlowego spodziewa się zmiany nastawienia już w lutym, a w maju i czerwcu obniżek stóp, każdorazowo po 25 pkt bazowych. Prezes NBP Leszek Balcerowicz szacuje, że inflacja obniży się już po maju, ale trudno ocenić o ile. Analitycy oczekują, że z powodu efektu bazy inflacja w pierwszym kwartale znacznie wzrośnie, a zacznie się obniżać dopiero od drugiego kwartału.
Na razie utrzymuje się na poziomie znacznie przekraczającym cel inflacyjny (2,5 proc. plus/minus 1 pkt proc.). W grudniu liczona rok do roku wyniosła 4,4 proc.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Monika Krześniak


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK