REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RPP. Bez zmiany stóp procentowych

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych, utrzymała również restrykcyjne nastawienie w polityce pieniężnej. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków. Złoty nie zareagował.
Główna stopa interwencyjna nadal pozostaje na poziomie 6,5 proc. W ocenie rady bilans ryzyk dla przyszłej inflacji nie uległ istotnej zmianie od poprzedniego posiedzenia. Dlatego utrzymane zostało restrykcyjne nastawienie – napisano w komunikacie po posiedzeniu.
Rozczarowany jest wicepremier Jerzy Hausner, który powiedział agencji PAP, że były poważne argumenty za zmianą nastawienia w polityce monetarnej. W jego opinii Rada spóźnia się z decyzjami. Dodał, że nikt na razie nie oczekiwał obniżki stóp.
Zdaniem analityków RPP poczeka co najmniej do lutego, kiedy zostanie opublikowana kolejna projekcja inflacji. Wtedy może zdecydować o zmianie nastawienia z restrykcyjnego na neutralne, co z kolei zwiększy prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych. Wczorajszy komunikat po posiedzeniu był zdaniem analityków „zbilansowany” i nie dał rynkowi jednoznacznych sygnałów co dalszych kroków RPP.
Rada zwraca uwagę, że nadal nie obserwuje się wpływu podwyższonych oczekiwań inflacyjnych na dynamikę płac. W styczniu oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych spadły do poziomu 4,1 proc. z 4,3 proc. w grudniu 2004 r. Informacje napływające z gospodarki są jednak w ocenie RPP niejednoznaczne. Przedsiębiorstwa sygnalizują spadek nowych zamówień oraz możliwość obniżenia produkcji, a jednocześnie widać optymistyczne plany dotyczące nowych inwestycji i utrzymujące się wysokie wykorzystanie mocy wytwórczych. Rada podała, że aprecjacja złotego w 2004 roku będzie obniżać inflację również w 2005 roku. Jednak podkreśla, że od ostatniego posiedzenia RPP został zahamowany trend wzrostowy polskiej waluty.
RPP zwróciła uwagę na poprawę koniunktury w Stanach Zjednoczonych i lepsze nastroje w strefie euro.
Większość analityków przewiduje, że Rada może w tym roku obniżyć stopy o 50–75 pkt bazowych łącznie, ale prognozowane są różne terminy.
Zdaniem Piotra Soroczyńskiego, głównego ekonomisty BOŚ zmiany nastawienia w polityce monetarnej można się spodziewać dopiero w maju, kiedy będzie wiadomo, czy wystąpi tzw. efekt wysokiej bazy i spadek kwietniowej inflacji. Pierwszą obniżkę stóp w czerwcu lub lipcu o 25 pkt bazowych, a kolejną we wrześniu lub październiku, również o 25 pkt bazowych prognozuje ekonomista BOŚ. Z kolei Katarzyna Zajdel-Kurowska, główna ekonomistka Banku Handlowego spodziewa się zmiany nastawienia już w lutym, a w maju i czerwcu obniżek stóp, każdorazowo po 25 pkt bazowych. Prezes NBP Leszek Balcerowicz szacuje, że inflacja obniży się już po maju, ale trudno ocenić o ile. Analitycy oczekują, że z powodu efektu bazy inflacja w pierwszym kwartale znacznie wzrośnie, a zacznie się obniżać dopiero od drugiego kwartału.
Na razie utrzymuje się na poziomie znacznie przekraczającym cel inflacyjny (2,5 proc. plus/minus 1 pkt proc.). W grudniu liczona rok do roku wyniosła 4,4 proc.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Monika Krześniak


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA