reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Samorządowe kolegia odwoławcze. Ustawa u prezydenta

Samorządowe kolegia odwoławcze. Ustawa u prezydenta

Nadzór nad sprawnym i rzetelnym wykonywaniem zadań powierzonych samorządowym kolegiom odwoławczym będzie sprawował premier. Jednak ani szef rządu, ani działający z jego upoważnienia minister spraw wewnętrznych nie będą mogli ingerować w orzecznictwo - przewiduje nowelizacja ustawy o SKO, którą uchwalił Sejm.

Sejm odrzucił poprawki Senatu, który wykreślił z nowelizacji ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych, działach administracji rządowej oraz administracji rządowej przepisy wprowadzające nadzór prezesa Rady Ministrów nad SKO, uznając, że mogą być one niekonstytucyjne. Zakres nadzoru sprawowanego przez premiera nad samorządowymi kolegiami odwoławczymi będzie szczegółowo ustalony w rozporządzeniu, z zastrzeżeniem, że nie może on naruszać uprawnień sądu administracyjnego sprawującego kontrolę orzecznictwa. Kontrola premiera będzie służyć wyłącznie sprawnemu i rzetelnemu wykonywaniu zadań powierzonych kolegiom. Takie brzmienie przepisu ma dawać gwarancję, że jest ono zgodne z konstytucją – w zakresie ingerencji administracji rządowej w sprawy samorządu. Ustawa, która teraz trafi do podpisu prezydenta, rozdziela także kontrolę działań wojewodów: nadzór polityczny ma być sprawowany przez prezesa Rady Ministrów, a sprawdzenie legalności działania będzie leżało w gestii ministra administracji i spraw wewnętrznych.
reklama

Czytaj także

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama