reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm. Uchwalono ustawę o Krajowym Funduszu Kapitałowym

Sejm. Uchwalono ustawę o Krajowym Funduszu Kapitałowym

Wyłącznym przedmiotem działalności Krajowego Funduszu Kapitałowego będzie udzielenie wsparcia funduszom inwestującym w firmy z siedzibą w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorców innowacyjnych lub prowadzących działalność badawczo-rozwojową - przewiduje uchwalona wczoraj przez Sejm ustawa o KFK.

Zgodnie z przyjętymi przez posłów poprawkami do rządowego projektu ustawy powołującej Krajowy Fundusz Kapitałowy, instytucja ta będzie mogła udzielać wsparcia tylko funduszom wybranym w trybie otwartego konkursu ofert. KFK będzie spółką akcyjną z Bankiem Gospodarstwa Krajowego jako udziałowcem, co ma dodatkowo umożliwić pozyskiwanie środków na jej działalność m.in. z takich źródeł jak Europejski Fundusz Inwestycyjny.

Jeszcze w trakcie głosowań w Sejmie toczyła się dyskusja o rzeczywistych intencjach związanych z utworzeniem KFK – w tym o składzie i liczebności organów decydujących o podziale pieniędzy. Powołanie funduszu, zdaniem rządu, wypełni lukę kapitałową, która wynika z zachowawczej polityki kredytowej banków w stosunku do nowo powstających firm, a także zapewni środki na wdrażanie innowacyjności w przypadku małych przedsiębiorstw pomijanych przez fundusze venture capital. Na finansowanie KFK w latach 2005 – 2009 przeznaczono 83 mln zł z budżetu państwa. Tyle samo ma wpłynąć do KFK ze środków unijnych. Jego działalność, według resortu gospodarki, powinna zapewnić uruchomienie inwestycji na kwotę 2,3 mld zł i 50 tys. nowych miejsc pracy.
Teraz ustawa trafi do Senatu.
reklama

Czytaj także

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama