| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm. Uchwalono ustawę o Krajowym Funduszu Kapitałowym

Sejm. Uchwalono ustawę o Krajowym Funduszu Kapitałowym

Wyłącznym przedmiotem działalności Krajowego Funduszu Kapitałowego będzie udzielenie wsparcia funduszom inwestującym w firmy z siedzibą w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorców innowacyjnych lub prowadzących działalność badawczo-rozwojową - przewiduje uchwalona wczoraj przez Sejm ustawa o KFK.

Zgodnie z przyjętymi przez posłów poprawkami do rządowego projektu ustawy powołującej Krajowy Fundusz Kapitałowy, instytucja ta będzie mogła udzielać wsparcia tylko funduszom wybranym w trybie otwartego konkursu ofert. KFK będzie spółką akcyjną z Bankiem Gospodarstwa Krajowego jako udziałowcem, co ma dodatkowo umożliwić pozyskiwanie środków na jej działalność m.in. z takich źródeł jak Europejski Fundusz Inwestycyjny.

Jeszcze w trakcie głosowań w Sejmie toczyła się dyskusja o rzeczywistych intencjach związanych z utworzeniem KFK – w tym o składzie i liczebności organów decydujących o podziale pieniędzy. Powołanie funduszu, zdaniem rządu, wypełni lukę kapitałową, która wynika z zachowawczej polityki kredytowej banków w stosunku do nowo powstających firm, a także zapewni środki na wdrażanie innowacyjności w przypadku małych przedsiębiorstw pomijanych przez fundusze venture capital. Na finansowanie KFK w latach 2005 – 2009 przeznaczono 83 mln zł z budżetu państwa. Tyle samo ma wpłynąć do KFK ze środków unijnych. Jego działalność, według resortu gospodarki, powinna zapewnić uruchomienie inwestycji na kwotę 2,3 mld zł i 50 tys. nowych miejsc pracy.
Teraz ustawa trafi do Senatu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »