reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Akcyza na samochody. "Polska" skarga w komisji UE

Akcyza na samochody. "Polska" skarga w komisji UE

Dziś w Parlamencie Europejskim w Brukseli podczas posiedzenia Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego zostanie rozpatrzona petycja polskiego podatnika, który zarzuca niezgodność z prawem wspólnotowym przepisów o pobieraniu przez Polskę podatku akcyzowego od samochodów używanych importowanych z krajów Unii Europejskiej.

Do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego wpłynęła skarga dotycząca pobierania przez Polskę podatku akcyzowego od importowanych samochodów. Skargę na Polskę do Parlamentu Europejskiego napisał podatnik, który uzasadniając swoje niezadowolenie napisał, że pobieranie podatku akcyzowego jest niezgodne z Traktatem UE, ponieważ narusza zawarty w nim zakaz dyskryminacji podatkowej.

Dziś w Brukseli Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego rozpatrzy wniosek polskiego podatnika o zgodności z prawem wspólnotowym pobierania podatku akcyzowego od używanych samochodów importowanych z krajów Unii Europejskiej. Podczas posiedzenia Komisji Petycji obecny ma być również przedstawiciel Komisji Europejskiej, która została poproszona przez Komisję Petycji Parlamentu Europejskiego o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
Przypomnijmy, że zdaniem polskiego Ministerstwa Finansów skarga ta jest bezzasadna, gdyż samochody należą do wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, a tego typu towary są w gestii prawa krajowego, a nie unijnego. Dlatego też, jak podkreśla MF, pobór akcyzy jest w tym przypadku zgodny z prawem i podatnicy nie mogą liczyć na zwrot podatku.
reklama

Czytaj także

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama