reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rząd. Nowy plan walki z bezrobociem

Rząd. Nowy plan walki z bezrobociem

Wprowadzenie ulgi podatkowej dla osób, których dochód nie przekracza 1206 zł miesięcznie, pięciokrotne zmniejszenie składki na Fundusz Pracy (pracodawcy zaoszczędzą na tym 4,7 mld zł), zamrożenie poziomu minimalnego wynagrodzenia przy zachowaniu jego wzrostu netto, a także wprowadzenie obligatoryjnego funduszu szkoleniowego w firmach - to zmiany, które chce wprowadzić rząd - dowiedziała się „Gazeta Prawna”.

W czwartek na posiedzeniu zespołu do spraw polityki gospodarczej i rynku pracy Komisji Trójstronnej ds. społeczno-gospodarczych wicepremier J. Hausner zaprezentował partnerom społecznym całkowicie nowe rozwiązania, mające na celu walkę z bezrobociem. Rząd chce zmniejszyć tzw. klin podatkowy, czyli nadmierne obciążenia podatkowe i parapodatkowe, które zwiększają koszty zatrudnienia i zniechęcają do tworzenia miejsc pracy. Cały plan ma składać się z 4 części. Proponuje się:
• obniżenie składki na Fundusz Pracy z obowiązującego obecnie poziomu 2,45 proc. do 0,45 proc.; w kieszeni pracodawców, zobowiązanych do opłacania składki na obecnym poziomie, pozostałoby rocznie 4,7 mld zł,
• wprowadzenie ulgi aktywizacyjnej polegającej na zmniejszeniu obciążeń wynikających z podatku dochodowego i składki na Narodowy Fundusz Zdrowia dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, osiągających dochód brutto poniżej 1206 zł miesięcznie. Ulga oznaczałaby w praktyce, że osoby zarabiające obecnie 849 zł, czyli płacę minimalną, nie płaciłyby ani podatku dochodowego, ani składki na NFZ, zyskując „na rękę” 67,5 zł miesięcznie. Natomiast osoby zarabiające między 849 zł a 1206 zł korzystałyby z niej – płacąc niższe niż obecnie podatki i składkę na NFZ,
• w związku z wprowadzeniem ulgi aktywizacyjnej zamrożenie w latach 2006–2007 poziomu minimalnego wynagrodzenia; rząd chce, aby dopiero od 2008 r. wznowić negocjacje w Komisji Trójstronnej w sprawie jego wysokości według obowiązujących obecnie ustawowych zasad,
• wprowadzenie obligatoryjnego funduszu szkoleniowego w wysokości 1 proc. od funduszu płac u pracodawców zatrudniających powyżej 20 pracowników; byłoby to związane z wejściem w życie obniżonego poziomu składki na FP i miałoby skutkować podnoszeniem kwalifikacji zatrudnionych pracowników.
Rząd planuje, że wprowadzenie tych zmian w życie (mają obowiązywać od 2006 r.) skutkować będzie zmniejszeniem wpływów do budżetu z tytułu podatku PIT oraz zmniejszeniem wpływów do Funduszu Pracy na kwotę 6 mld zł. Równocześnie rząd szacuje, że ubytek ten byłby zrekompensowany zatrudnieniem 580 tys. osób, obecnie bezrobotnych.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama