REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd. Nowy plan walki z bezrobociem

REKLAMA

Wprowadzenie ulgi podatkowej dla osób, których dochód nie przekracza 1206 zł miesięcznie, pięciokrotne zmniejszenie składki na Fundusz Pracy (pracodawcy zaoszczędzą na tym 4,7 mld zł), zamrożenie poziomu minimalnego wynagrodzenia przy zachowaniu jego wzrostu netto, a także wprowadzenie obligatoryjnego funduszu szkoleniowego w firmach - to zmiany, które chce wprowadzić rząd - dowiedziała się „Gazeta Prawna”.
W czwartek na posiedzeniu zespołu do spraw polityki gospodarczej i rynku pracy Komisji Trójstronnej ds. społeczno-gospodarczych wicepremier J. Hausner zaprezentował partnerom społecznym całkowicie nowe rozwiązania, mające na celu walkę z bezrobociem. Rząd chce zmniejszyć tzw. klin podatkowy, czyli nadmierne obciążenia podatkowe i parapodatkowe, które zwiększają koszty zatrudnienia i zniechęcają do tworzenia miejsc pracy. Cały plan ma składać się z 4 części. Proponuje się:
• obniżenie składki na Fundusz Pracy z obowiązującego obecnie poziomu 2,45 proc. do 0,45 proc.; w kieszeni pracodawców, zobowiązanych do opłacania składki na obecnym poziomie, pozostałoby rocznie 4,7 mld zł,
• wprowadzenie ulgi aktywizacyjnej polegającej na zmniejszeniu obciążeń wynikających z podatku dochodowego i składki na Narodowy Fundusz Zdrowia dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, osiągających dochód brutto poniżej 1206 zł miesięcznie. Ulga oznaczałaby w praktyce, że osoby zarabiające obecnie 849 zł, czyli płacę minimalną, nie płaciłyby ani podatku dochodowego, ani składki na NFZ, zyskując „na rękę” 67,5 zł miesięcznie. Natomiast osoby zarabiające między 849 zł a 1206 zł korzystałyby z niej – płacąc niższe niż obecnie podatki i składkę na NFZ,
• w związku z wprowadzeniem ulgi aktywizacyjnej zamrożenie w latach 2006–2007 poziomu minimalnego wynagrodzenia; rząd chce, aby dopiero od 2008 r. wznowić negocjacje w Komisji Trójstronnej w sprawie jego wysokości według obowiązujących obecnie ustawowych zasad,
• wprowadzenie obligatoryjnego funduszu szkoleniowego w wysokości 1 proc. od funduszu płac u pracodawców zatrudniających powyżej 20 pracowników; byłoby to związane z wejściem w życie obniżonego poziomu składki na FP i miałoby skutkować podnoszeniem kwalifikacji zatrudnionych pracowników.
Rząd planuje, że wprowadzenie tych zmian w życie (mają obowiązywać od 2006 r.) skutkować będzie zmniejszeniem wpływów do budżetu z tytułu podatku PIT oraz zmniejszeniem wpływów do Funduszu Pracy na kwotę 6 mld zł. Równocześnie rząd szacuje, że ubytek ten byłby zrekompensowany zatrudnieniem 580 tys. osób, obecnie bezrobotnych.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA