| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > KPP zaskarżyła ustawę kominową

KPP zaskarżyła ustawę kominową

Konfederacja Pracodawców Polskich zaskarżyła do Komisji Europejskiej tzw. ustawę kominową.

Pracodawcy już jesienią ubiegłego roku straszyli rząd takim krokiem, ale zwlekali ze złożeniem skargi, licząc na to, że zostaną podjęte działania zmierzające do zmiany lub uchylenia ustawy ograniczającej zarobki menedżerów z firm państwowych.
W ocenie pracodawców, obecna regulacja prawna to przejaw dyskryminacji menedżerów sektora publicznego, ale przede wszystkim to naruszenie reguł sprzeczne z prawem wspólnotowym. Andrzej Malinowski, prezydent KPP, uważa, że niezależnie od formy własności przedsiębiorstwa, musi obowiązywać w nim zasada powiązania wysokości wynagrodzenia z efektem pracy. Standardy takie są powszechnie uznane i stosowane w krajach wysoko rozwiniętych, do których mamy jako państwo zamiar aspirować – twierdzi Malinowski.
Przepisy ustawy kominowej, czyli ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagrodzeniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, zdaniem KPP, naruszają postanowienia art. 86 Traktatu Wspólnoty Europejskiej. Artykuł ten ustanawia zasadę stosowania reguł konkurencji m.in. do przedsiębiorstw państwowych. Znajduje się tam także zasada niedyskryminacji, i w tym przypadku oznacza ona nakaz równego traktowania przedsiębiorstw publicznych i prywatnych.
Najważniejszym negatywnym skutkiem obowiązywania ustawy kominowej jest utrudnienie przedsiębiorstwom publicznym rekrutacji kadry zarządzającej, co wpływa w istotny sposób na pogorszenie ich pozycji konkurencyjnej wobec przedsiębiorstw sektora prywatnego. Obserwuje się stały odpływ zdolnych menedżerów z sektora publicznego do prywatnego. Przedsiębiorstwa objęte ustawą próbują różnych sposobów zatrzymania najlepszych specjalistów, jednym z nich jest rekrutowanie osób o wysokich kwalifikacjach na stanowiska nieobjęte zakazami ustawowymi. Jednak takie działania burzą zasady ładu korporacyjnego, bowiem w konsekwencji osoby mające istotny wpływ na kształtowanie polityki biznesowej nie ponoszą odpowiedzialności, która w normalnych warunkach obciąża członków organu zarządzającego przedsiębiorstwem.


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK