reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Telekomunikacja. Telefon pre-paid też do blokowania

Telekomunikacja. Telefon pre-paid też do blokowania

Od operatora można się domagać blokowania nie tylko telefonu komórkowego, za który płacony jest abonament. Takie prawo dotyczy także zarejestrowanego telefonu pre-paid.

Od 1 stycznia br. operatorzy mają obowiązek blokować, na wniosek abonentów, skradzione telefony komórkowe. Blokady takiej dokonuje się za pomocą numeru IMEI (przypisanego do konkretnego aparatu) – ma ona uniemożliwiać posługiwanie się skradzionym aparatem we wszystkich sieciach komórkowych.
Wprawdzie prawo telekomunikacyjne posługuje się w przepisach dotyczących blokady pojęciem abonenta, to jednak możliwe jest również zablokowanie telefonów pre-paid, czyli tzw. telefonów na kartę (usługi przedpłacone), za które użytkownicy nie płacą abonamentu. Zablokować można jednak tylko takie pre-paidy, które zostały zarejestrowane. Taka rejestracja nie jest, rzecz jasna, obligatoryjna – można dokonać jej zarówno w momencie zakupu, jak i przesłać odpowiednie dane użytkownika pocztą. Należą do nich: imię i nazwisko lub nazwa firmy, miejsce zamieszkania lub siedziba, dokument tożsamości, data urodzenia i numer telefonu. Przykładowo, w sieci Plus GSM rejestracji telefonów na kartę dokonuje ok. 30 proc. użytkowników.
Wymogi formalne, związane z dokonaniem blokady pre-paida są takie same, jak przy telefonach abonamentowych. Należy okazać zgłoszenie kradzieży telefonu na policji, dowód tożsamości i dokument potwierdzający numer IMEI (np. umowa, aneks do umowy, karta gwarancyjna, faktura VAT, rachunek, a nawet pudełko od telefonu).

Ewa Usowicz


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama