| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > GKO. Przekroczenie uprawnień

GKO. Przekroczenie uprawnień

Podpis składany na dokumencie przez głównego księgowego (skarbnika) obok pracownika właściwego rzeczowo oznacza, że główny księgowy jedynie potwierdza, iż poszczególne wydatki mieszczą się w harmonogramie wydatków.

Przed Główną Komisją Orzekającą (GKO) odbyła się rozprawa w sprawie odwołania skarbnika powiatu przeworskiego. Komisja Orzekająca I instancji uznała obwinioną za winną tego, że przekroczyła nieumyślnie zakres upoważnienia do dokonywania wydatków z Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym. Działanie to stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych z art. 138 ust. 1 pkt ustawy o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 15, poz. 148 z późn. zm.)GKO uchyliła zaskarżone orzeczenie. Komisja wyjaśniła m.in., że uzasadnienie do orzeczenia pierwszej instancji nie zawiera podstaw faktycznych i prawnych odpowiedzialności skarbnika. Brak jest również przesłanek podmiotowych i przedmiotowych, by uznać winę z art. 138 ust. 1 pkt 2 ustawy o finansach publicznych.

Powiatowy Fundusz Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym jest funduszem celowym. Podstawą gospodarki finansowej funduszu celowego jest roczny plan finansowy. Zmiana takiego planu w trakcie roku budżetowego możliwa jest tylko wtedy, gdy zwiększą się przychody funduszu. Środkami funduszu w zakresie funduszy powiatowych dysponują starostowie.

Za przekroczenie zakresu upoważnienia do dokonywania wydatków odpowiadać może tylko ten, kto jest uprawniony do dysponowania wydatkami. Krąg osób uprawnionych do dysponowania funduszem nie obejmuje zaś skarbnika. Odpowiedzialności tej nie można wywodzić również z art. 35 ust. 3 i 7 ustawy o finansach publicznych. Nawet jeśli skarbnikowi powierzono dokonywanie dyspozycji finansowych z rachunku funduszu, to i tak wcześniej musi zostać wydana decyzja o wydatkowaniu konkretnych kwot.

Nr DF/GKO/Odw.-88/120/2004/ 1105

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK