| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > ZFŚS: finansowanie zabaw choinkowych

ZFŚS: finansowanie zabaw choinkowych

Tylko w wyjątkowych przypadkach pracodawca może z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych finansować prezenty oraz zabawy choinkowe dla swoich pracowników i ich rodzin.

Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.), działalnością socjalną są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku krajowego, działalność kulturalno-oświatowa, sportowo-rekreacyjna, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Prezenty – jak podkreśla Anna Martuszewicz z Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy, nie mieszczą się w tej definicji. W związku z tym nie można ich finansować z funduszu.W niektórych przypadkach paczki dla dzieci, mogą jednak stanowić pomoc materialną (rzeczową) i wówczas mogą być przyznawane z uwzględnieniem kryteriów socjalnych, czyli sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do otrzymywania świadczeń z ZFŚS. W praktyce wyklucza to przyznawanie pomocy wszystkim „po równo”.

Z funduszu natomiast nie finansuje się zabaw choinkowych. Organizowanie ich przez pracodawcę (i przeznaczanie na nie środków z ZFŚS) trudno uznać za działalność socjalną – chyba że zabawa taka miałaby charakter sportowo-rekreacyjny, czy kulturalno-oświatowy. Zależy to jednak nie tyle od tego, czy jest to zabawa choinkowa, ile od tego, jaki będzie mieć charakter.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK