| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiany w procedurze cywilnej

Zmiany w procedurze cywilnej

W sprawach o naprawienie szkód wyrządzonych przez wydanie ustawy lub rozporządzenia Rady Ministrów, a także w sprawach o zadośćuczynienie z powodu niewydania aktu normatywnego do sądu zostanie pozwany minister skarbu państwa.

Sejm uchwalił 19 listopada br. zmiany w kodeksie postępowania cywilnego i ustawie – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Nowelizacja jest wielowątkowa: wprowadza do naszego systemu prawnego instytucję skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia i precyzuje zasady odpowiedzialności Skarbu Państwa za błędy władzy. Zawiera także kilka regulacji mających usprawnić procedury cywilne. Sędziowie nie będą analizować przesłanek uzasadniających wydanie nakazów zapłaty w postępowaniu upominawczym i nakazowym. Obowiązki te przejmą referendarze sądowi, co powinno uprościć i przyspieszyć przebieg wielu spraw.Znacząco zostanie ograniczony dostęp do Sądu Najwyższego, który teraz będzie musiał zajmować się m.in. skargami na opieszałość sądów i skargami o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnych wyroków sądowych. Obecnie kasacja przysługuje w sprawach, w których spór toczy się o 10 tys. zł, a w sprawach gospodarczych – o 20 tys. zł. Nowelizacja zmienia te progi. Skarga kasacyjna będzie niedopuszczalna w sprawach majątkowych, w których wartość przedmiotu sporu jest niższa niż 50 tys. zł, w sprawach gospodarczych – niższa niż 75 tys. zł, w sprawach z zakresu prawa pracy – niższa niż 30 tys. zł, a w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych – niższa niż 15 tys. zł (w sprawach o przyznanie i wstrzymanie emerytury lub renty oraz o objęcie obowiązkiem ubezpieczenia społecznego skarga kasacyjna będzie przysługiwała niezależnie od wartości przedmiotu sporu). SN będzie się bardziej angażował w kontrolowanie legalności orzeczeń sądowych.Ustawa została teraz skierowana do Senatu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »