reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wykup działek wg PiS

Wykup działek wg PiS

Możliwość wykupywania ogródków działkowych za 5 proc. ich rynkowej wartości, likwidację Polskiego Związku Działkowców oraz poważne ograniczenia w przekształcaniu działek w tereny inwestycyjne wprowadza projekt ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Projekt ustawy o przekształceniu prawa użytkowania działek w pracowniczych ogrodach działkowych w prawo własności przewiduje wykupywanie ogródków przez ich dotychczasowych użytkowników z maksymalnie 95-proc. bonifikatą przyznawaną za każdy rok użytkowania ziemi (5 proc.) i poczynione przez działkowca inwestycje. Zgodnie z intencjami PiS, emeryci, renciści i wdowy po nich będą kupować działki za 5 proc. ich rynkowej wartości. Każdy zainteresowany uwłaszczeniem będzie miał 2 lata na podjęcie decyzji o wykupie. Gdy tego nie zrobi i tak będzie miał prawo pierwszeństwa w zawarciu umowy o użytkowanie, najem lub dzierżawę.
– To mamienie ludzi. Rzeczywiste koszty wykupu działek – po uwzględnieniu kosztów pomiaru – sięgną 30 proc. Dodatkowo użytkownicy stracą przywileje, które daje im ustawa o pracowniczych ogrodach działkowych, np. zwolnienie z podatku od nieruchomości – twierdzi Eugeniusz Kondracki, prezes Polskiego Związku Działkowców. Projekt ogranicza możliwość przekształcania działek w tereny inwestycyjne.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Dybka

Aplikant adwokacki, specjalista w dziedzinie prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama