| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rekompensaty za dekret PKWN

Rekompensaty za dekret PKWN

Osoby, które utraciły nieruchomości rolne wskutek dekretu PKWN o reformie rolnej z 1944 r., otrzymają bony rekompensacyjne, za które będą mogły kupować grunty z zasobów państwowych - zakłada projekt ustawy reprywatyzacyjnej, przygotowany przez resort skarbu.

Prawo do rekompensat miałoby przysługiwać osobom fizycznym lub spółkom handlowym będącym właścicielami w dniu przejęcia mienia przez państwo. Prawo to jest dziedziczne. Rekompensata nie byłaby jednak pełna. Uprawnieni otrzymaliby rekompensaty w wysokości 15 proc. wartości przejętego mienia. Wycena ma uwzględniać wartość z dnia nacjonalizacji, z uwzględnieniem obciążeń, oraz cenę z dnia wejścia w życie ustawy. Decyzje w sprawie rekompensat i liczby bonów wydawaliby wojewodowie. Mieliby na decyzję 6 miesięcy od dnia złożenia kompletnego wniosku.

Według projektu, bony, będące papierem wartościowym na okaziciela, mogłyby być zamieniane na majątek znajdujący się w zasobie mienia publicznego. Bony byłyby notowane na giełdzie. Miałyby być oprocentowane co najmniej tak samo jak obligacje skarbowe i emitowane na 20 lat. Posiadacze bonów mieliby prawo pierwokupu gruntów oferowanych przez Skarb Państwa.

Z prawa do rekompensaty wyłączone zostaną osoby które utraciły obywatelstwo polskie na podstawie dekretu z 1946 r. o wyłączeniu ze społeczeństwa polskiego osób narodowości niemieckiej. Ustawa nie obejmuje również zabużan oraz byłych właścicieli nieruchomości warszawskich. Projekt trafi do uzgodnień międzyresortowych, nie wiadomo, kiedy zajmie się nim rząd.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK