REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

180-250 mld wierzytelności w Polsce

REKLAMA

Wartość wszystkich wierzytelności w Polsce szacuje się na 180-250 mld zł, co stanowi ok. 25 proc. wytwarzanego rocznie produktu krajowego brutto.
Wartość długów przekazanych do odzyskania firmom windykacyjnym szacuje się tylko na 4,5 mld zł. Ale rynek wierzytelności będzie się rozwijał w tempie 15-20 proc. rocznie.

Polski rynek usług windykacyjnych szybko upodabnia się do europejskich standardów i rozwija się w tempie nawet 20 proc. rocznie, co wynika ze stałego zadłużania się polskich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw – informuje raport opracowany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

Z analiz Instytutu wynika, że do głównych przyczyn zadłużania się Polaków należy obiektywny brak środków finansowych na spłatę długów wynikający np. z utraty pracy czy pogorszenia się sytuacji finansowej, lekkomyślne zaciąganie zobowiązań bez świadomości własnych ograniczeń finansowych oraz nieuczciwe wyłudzenia lub wręcz oszustwa.

Wartość długów przekazanych do odzyskania firmom windykacyjnym szacowana jest na 4,5 mld zł. Odnosi się to tylko do windykacji masowych, a więc obejmuje nieregularne zadłużenia gospodarstw domowych wobec dostawców usług – banków, firm telekomunikacyjnych, pośredników finansowych, firm ubezpieczeniowych czy oferujących kablowy i cyfrowy odbiór telewizji etc. W ub. roku wszystkie należności banków komercyjnych i spółdzielczych z tytułu kredytów dla gospodarstw domowych wynosiły 102,5 mld zł, podobne należności firm telekomunikacyjnych szacowane są na 12-15 mld zł. Zestawienia te świadczą o potencjalnych możliwościach dynamiczego rozwoju polskiego rynku windykacji.

Zjawisko nieregulowania zobowiązań ma wiele negatywnych efektów gospodarczych. Powstają zatory płatnicze, często zagrażające bytowi firm. Natomiast nieregulowanie zobowiązań przez konsumentów pośrednio powoduje wzrost cen towarów, co oznacza, iż koszty takich zobowiązań paradoksalnie ponoszą ci konsumenci, którzy terminowo płacą rachunki i raty – twierdzi Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes IBnGR.Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA