| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wchodzi w życie. Rozliczanie VAT usług elektronicznych.

Wchodzi w życie. Rozliczanie VAT usług elektronicznych.

Dzisiaj, 30 października, wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra finansów, które określa zasady dokonywania zgłoszeń informujących o zamiarze wybrania specjalnej procedury rozliczania VAT usług elektronicznych

Podmiot zagraniczny świadczący na terytorium Wspólnoty Europejskiej usługi elektroniczne osobom niepodlegającym opodatkowaniu będzie mógł dokonywać zgłoszenia informującego o zamiarze skorzystania ze specjalnych procedur VAT za pomocą aplikacji informatycznej udostępnionej na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.


Właśnie opublikowano rozporządzenie ministra finansów z dnia 7 października 2004 r. w sprawie innego sposobu dokonywania zgłoszenia informującego o zamiarze skorzystania ze specjalnych procedur rozliczania VAT usług elektronicznych dla podmiotów zagranicznych. Teraz podmioty te będą mogły za pomocą aplikacji informatycznych udostępnionych na stronach internetowych dokonywać takich zgłoszeń.Podmioty zagraniczne zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535) to osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Wspólnoty, wykonujące czynności podlegające opodatkowaniu VAT na terytorium UE, które nie zarejestrowały swojej działalności na terytorium Unii i wobec których nie powstaje wymóg identyfikacji na potrzeby VAT na terytorium państwa członkowskiego.W trakcie dokonywanej procedury zgłoszeniowej podmiot zagraniczny określi identyfikator (login) i hasło umożliwiające, w przypadku pozytywnej weryfikacji zgłoszenia, jego jednoznaczną identyfikację i autoryzację. Zgłoszenie takie powinno zawierać: nazwę podmiotu zagranicznego, jego adres opatrzony kodem pocztowym, adres poczty elektronicznej, adres stron internetowych należących do tego podmiotu, przyznany mu w państwie siedziby lub miejsca zamieszkania numer podatkowy oraz oświadczenie, że podmiot zagraniczny został zidentyfikowany na potrzeby VAT na terytorium Wspólnoty Europejskiej.W celu zapewnienia bezpieczeństwa danych rejestracyjnych udostępnianych w trakcie dokonywania zgłoszenia przez podmiot zagraniczny, dane te będą przekazywane przy wykorzystaniu Protokołu Bezpiecznej Transmisji Danych SSL.Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 224 z 15 października 2004 r.


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »