reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podatki 2005 w Senacie

Podatki 2005 w Senacie

Dziś Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzy zmiany w ustawach: o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od osób prawnych. W posiedzeniu mają wziąć udział przedstawiciele Ministerstwa Finansów. Przedstawiciele resortu będą starali się przekonać senatorów, aby zgłosili poprawkę mającą na celu usunięcie z nowelizacji ustawy o PIT przepisu wprowadzającego nową 50-procentową stawkę dla najlepiej zarabiających (jak oszacowało Ministerstwo Finansów, nowa 50-proc. stawka objęłaby około 4 tys. podatników i mogłaby zwiększyć wpływy budżetowe o blisko 240 mln zł).

Negatywnie ocenia uchwalenie nowej stawki również Rada Przedsiębiorczości, zrzeszająca największe organizacje biznesowe.
W opinii Rady niezmieniane od lat progi podatkowe powodują, że obciążenie podatników PIT efektywnie wzrosło o co najmniej 20 proc. Stąd wprowadzenie dodatkowego progu tym bardziej nie ma żadnego uzasadnienia. Wejście w życie 50-proc. stawki spowoduje, że faktyczne obciążenia podatkowe stanowić będą ponad połowę podstawy opodatkowania – uważają przedstawiciele przedsiębiorców. Rada Przedsiębiorczości zaapelowała więc do Senatu o odrzucenie zaproponowanych przez Sejm zmian w stawkach PIT.
 
Senat będzie omawiał zmiany w przyszłorocznych podatkach dochodowych, w tym również propozycje, które mają być zgłoszone na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych, podczas posiedzenia w dniach 3-5 listopada br. Jeśli senatorowie zaproponują własne poprawki, nowelizacje ustaw podatkowych powrócą do Sejmu. Po rozpatrzeniu ich przez posłów zmienione podatki zostaną przesłane prezydentowi do podpisu. Nowe regulacje – aby mogły wejść w życie z początkiem przyszłego roku – muszą zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw do końca listopada tego roku.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama