| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podatki 2005 w Senacie

Podatki 2005 w Senacie

Dziś Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzy zmiany w ustawach: o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od osób prawnych. W posiedzeniu mają wziąć udział przedstawiciele Ministerstwa Finansów. Przedstawiciele resortu będą starali się przekonać senatorów, aby zgłosili poprawkę mającą na celu usunięcie z nowelizacji ustawy o PIT przepisu wprowadzającego nową 50-procentową stawkę dla najlepiej zarabiających (jak oszacowało Ministerstwo Finansów, nowa 50-proc. stawka objęłaby około 4 tys. podatników i mogłaby zwiększyć wpływy budżetowe o blisko 240 mln zł).

Negatywnie ocenia uchwalenie nowej stawki również Rada Przedsiębiorczości, zrzeszająca największe organizacje biznesowe.
W opinii Rady niezmieniane od lat progi podatkowe powodują, że obciążenie podatników PIT efektywnie wzrosło o co najmniej 20 proc. Stąd wprowadzenie dodatkowego progu tym bardziej nie ma żadnego uzasadnienia. Wejście w życie 50-proc. stawki spowoduje, że faktyczne obciążenia podatkowe stanowić będą ponad połowę podstawy opodatkowania – uważają przedstawiciele przedsiębiorców. Rada Przedsiębiorczości zaapelowała więc do Senatu o odrzucenie zaproponowanych przez Sejm zmian w stawkach PIT.
 
Senat będzie omawiał zmiany w przyszłorocznych podatkach dochodowych, w tym również propozycje, które mają być zgłoszone na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych, podczas posiedzenia w dniach 3-5 listopada br. Jeśli senatorowie zaproponują własne poprawki, nowelizacje ustaw podatkowych powrócą do Sejmu. Po rozpatrzeniu ich przez posłów zmienione podatki zostaną przesłane prezydentowi do podpisu. Nowe regulacje – aby mogły wejść w życie z początkiem przyszłego roku – muszą zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw do końca listopada tego roku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK